BAE'de 103 Mısırlıya af, İhvan yok!

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 103 Mısırlı mahkum için af kararı verildi. Mısırlıların içerisinde, tutuklanan Müslüman Kardeşler'den kimsenin olmadığı belirtildi

BAE'de 103 Mısırlıya af, İhvan yok!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Halife bin Zayid Ali Nahyan, farklı davalardan mahkum olan 103 Mısırlının serbest bırakılması için talimat verdi.

BAE Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Nahyan, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in BAE ziyareti ile eş zamanlı olarak mahkumların serbest bırakılması talimatını verdi.

"MÜSLÜMAN KARDEŞLER YOK"

Mısır'ın Abu Dabi Büyükelçisi Tamer Mansur, AA'ya yaptığı açıklamada, 103 Mısırlı mahkum arasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensupları olmadığını vurguladı.

Mansur, "Söz konusu mahkumlar para cezası sebebiyle hapse giren kişilerden oluşuyor. Borçları ödenerek serbest bırakılacaklar" dedi.

BAE güvenlik güçleri, 21 Aralık'ta aralarında doktor, mühendis ve gazetecilerin bulunduğu 11 Mısırlıyı terör eylemleri planladıkları gerekçesiyle tutuklamıştı. Tutukluların, Mısır'daki İhvan ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor.

ABD yönetimi ile sıkı ilişkilere sahip olan BAE'de özellikle ülke iktidarını ele geçirmesinden korkulan İslamcılara yönelik operasyonlar yapılıyor. BAE'de 94 İslamcı hakkında darbeye teşebbüs ettikleri gerekçesiyle geçtiğimiz aylarda dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39