banner39

BAE'de zorunlu askerlik başlıyor

Birleşik Arap Emirliklerinde 9 ay olmak üzere erkeklere askerlik mecburiyeti getiriliyor, bayanlar da gönüllü olarak askerlik yapabilecek.

Ortadoğu 10.06.2014, 17:37 10.06.2014, 17:37
BAE'de zorunlu askerlik başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayid El-Nahyan'ın mecburi askerlikle ilgili bir kanun hazırladığı, askerlik görevi ile vatandaşların kalbine sadakat ve fedakarlık ruhu aşılamak istendiği bildirildi.

BAE haber ajansı 'Wam'ın haberine göre, lise diploması almış yaşları 18 ile 30 arasındaki erkek vatandaşlar bu kanuna göre en az 9 ay askerlik yapacaklar. Diploması olmayanlar ise 2 sene askerlik yapacak. Kadınlar ise gönüllü olarak askerlik yapabilecekler.

Uluslararası Strajetik Araştırmalar Enstitüsü'nün verdiği bilgiye göre, BAE Ordusunda şu anda 51 bin asker görev yapıyor ve bunlar arasında çok sayıda yabancı bulunuyor. Bu askerlerden bir kısmı son olarak Afganistan'da görev yapmıştı.

Yedi emirlikten oluşan ve aralarında Abu Dabi ile Dubai'nin de bulunduğu BAE, 1971 yılında kuruldu ve Körfez komşusu İran'la yoğun ekonomik ilişki içinde bulunuyor. Ancak İran'ın askeri gelişimi de BAE tarafından yakından takip ediliyor. BAE, İran tarafından işgal edilen adalardan üçünün kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?