banner15

BAE'den 'Yemen toprağında gözümüz yok' mesajı

BAE Dışişleri Bakanlığı, "BAE'nin Yemen'de ya da onun bir parçasında gözü yoktur. BAE'nin Yemen'in pek çok kentinde attığı adımlar güvenlik ve istikrarın sağlanması ve meşru hükümetle Yemen halkının desteklenmesi amacını taşımaktadır" dedi

BAE'den 'Yemen toprağında gözümüz yok' mesajı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Yemen topraklarına "göz dikmediğini" duyurdu.

BAE, Yemen hükümetinin Sokotra Adası'yla ilgili Abu Dabi yönetimine yönelttiği, "egemenlik ihlali" suçlamasına cevap verdi.

BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Sokotra da dahil olmak üzere Yemen'in kurtarılmış bölgelerindeki BAE askeri varlığının, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin faaliyetleri kapsamında yer aldığı ifade edildi.

BAE güçlerinin, güvenlik ve istikrarı korumak, kalkınma projelerine ve ada halkına destek vermek için Sokotra Adası'nda paralel bir rol oynadığının belirtildiği açıklamada, "BAE'nin Yemen'de ya da onun bir parçasında gözü yoktur. BAE'nin Yemen'in pek çok kentinde attığı adımlar güvenlik ve istikrarın sağlanması ve meşru hükümetle Yemen halkının desteklenmesi amacını taşımaktadır." ifadesi kullanıldı.

Yemen hükümetinden yapılan açıklamanın, "BAE'nin oynadığı rolün gerçekliğini yansıtmadığını ve koalisyon bünyesinde sarf ettiği çabalara adil bir şekilde yaklaşmadığını" belirten bakanlık, BAE'yi ve onun Sokotra'daki rolünü hedef alan bu kampanyaların arkasında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile ona destek verenlerin olduğunu iddia etti.

Mevcut aşamada, Husilerin oluşturduğu tehlikenin savılmasına odaklanılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, "egemenlik ihlali" mevzusunun halihazırdaki durumla alakası olmadığı dile getirildi.

Yemen hükümetinden yapılan açıklamada, BAE güçlerinin Sokotra Adası'ndaki tahakkümünün "gerekçesiz" olduğu belirtilmiş ve BAE ile Yemen arasındaki anlaşmazlığın temelini, ulusal egemenlikle birlikte bunun kim tarafından uygulanacağı ve son dönemlerde sağlam bir ortak koordinasyonun bulunmamasının oluşturduğu ifade edilmişti.

BAE ASKERLERİNİN SOKOTRA'DA KONUŞLANMASI

BAE'ye bağlı onlarca asker, çarşamba günü kendilerini taşıyan 3 uçağın Hadibu kentindeki Sokotra Havalimanı'na varmasının ardından havalimanı çevresinde konuşlanmıştı. Askerlerin yanı sıra aralarında 6 tankın da yer aldığı askeri araçların nakli de gerçekleşmişti. BAE askerlerinin dün de Sokotra Limanı çevresinde konuşlandığı bildirilmişti.

BAE'nin, Sokotra Adası'na son olarak beşinci askeri uçağı gönderdiği duyurulmuştu.

BAE'ye bağlı askerlerin Sokotra Adası'na gelerek konuşlanmasının ardından Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan ile iletişime geçmiş, bunun üzerine sorunu çözüme kavuşturmak için Suudi Arabistan tarafından bir heyet de Sokotra Adası'na gönderilmişti.

Askerlerin Sokotra'da konuşlanması, Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr ve bakanlardan oluşan heyetin adaya gelmesinin ardından gerçekleşti.

Nisan 2016'da göreve geldiğinden bu yana Sokotra Adası'na ikinci kez gelen Başbakan Bin Dağr'ın bu ziyaretle, meşru hükümetin ada üzerindeki hakimiyetini göstermek istediği ifade edilmişti.

SUUDİ ARABİSTAN HEYET GÖNDERDİ

Yemen hükümet yetkililerinin açıklamasından sonra Suudi Arabistan hükümetinin durumun incelenmesi için Sokotra Adası’na soruşturma heyetinin gönderileceğini söyledi. Hükümet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmed bin Dağr, Sokotra Adası’na gönderilen heyetle bir araya geldi. Heyetin de Bin Dağr’a söz konusu sorunun çözüleceğini ifade ettiği belirtildi.

Ada sakinleri, adadaki resmi binaların üzerine BAE’nin bayrağı ve Veliaht prens Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın resimlerinin asıldığını söyledi. Perşembe günü adayı ziyaret eden Başbakanı Daghr’ı büyük bir kalabalık karşılamıştı. Ada halkı BAE’nin adada bulunmasını kınayarak, Yemen Devlet Başkanı Abd-Rabbu Mansur’a destek veren sloganlar attı. BAE, adayı askeri operasyonlar için 99 yıllığına kullandığını iddia ediyor. BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, daha önce yaptığı açıklamada, BAE’nin Sokotra ile tarihi bağlarının olduğunu savunmuştu.

BAŞBAKANIN GERİ DÖNMESİNE ENGEL

Yemen hükümet yetkilileri, BAE’nin Yemen Başbakanı Ubedy bin Daghr ve 10 bakanın Sokotra Adası’ndan ayrılmasına izin vermediğini açıkladı.

Olaylar Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen bir valiyi görevden aldığında başladı. 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2018, 11:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48