banner39

Bağdadi'den yeni ses kaydı: Türkiye'yi işgal edin

Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen ses kaydında Türkiye'ye yönelik saldırılar düzenlenmesi isteniyor

Ortadoğu 03.11.2016, 08:11 03.11.2016, 11:49
Bağdadi'den yeni ses kaydı: Türkiye'yi işgal edin

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi'ye ait olduğu söylenen bir ses kaydı yayınlandı. Kayıtta örgüt üyelerine 'Türkiye bugün artık menzilinize girdi, hedeflerden biri haline geldi. Orayı işgal edin' çağrısında bulunuluyor.

Reuters haber ajansının duyurduğu gerçekliği henüz doğrulanamayan 31 dakikalık kayıtta, Musul operasyonunun başarısız olacağından emin olunduğunu söyleniyor ve DEAŞ üyelerine 'Türkiye'yi işgal edin' çağrısı yapılıyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, 31 dakikalık kayıtta, Türkiye için de ayrı bir bölüm var. Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen ses, DEAŞ üyelerine çağrı yaparak, "Artık nefretinizin ateşini Türk askerlerine boşaltabilirsiniz" cümlesini kullanıyor.

'TÜRKİYE'DE GÜVENLİ SANILAN YERLERE KORKU SALIN'

Kayıttaki Türkiye ile ilgili bir diğer bölümde ise, "Türkiye bugün artık menzilinize girdi, hedeflerinizden biri haline geldi. Orayı işgal edin, ve güvenli olduğunu sandığı yerlere korku salın" ifadesi yer alıyor.

'KANLARININ NEHİR GİBİ AKMASINI SAĞLAYIN'

Kayıtta, örgütün intihar timlerine de çağrı bulunuyor. "İnanmayanların gecesini gündüze çevirin, topraklarında yıkım yaratın, kanlarının nehir gibi akmasını sağlayın" deniliyor. Kayıtta, Suudi Arabistan'a da saldırı çağrısı var.

SON KAYIT BİR SENE ÖNCEYDİ

Bağdadi'ye ait olduğu öne sürülen son ses kaydı Aralık 2015 tarihinde yayınlanmıştı.

O kayıtta Rus hava operasyonlarının ve ABD liderliğindeki koalisyonun DEAŞ'I zayıflatamadığı ifadeleri yer alıyordu.

Bağdadi'nin halifeliğini ilan ettiği Musul, Haziran 2014'te ele geçirilmesinden bu yana örgütün kalesi konumunda bulunuyor.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?