banner39

Bağdat tarihinin en kalabalık protestolarından biri...

Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es Sadr’ın çağrısı üzerine bugün başkent Bağdat’ın Tahrir Meydanı’ında reformu destekleme ve yolsuzlukların engellenmesi için hükümetin yeni yollar bulması amacıyla protesto gösterileri başladı

Ortadoğu 26.02.2016, 11:40 26.02.2016, 15:54
Bağdat tarihinin en kalabalık protestolarından biri...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta “milyonluk protesto” başladı. Sadr Hareketi’nin lideri Mukteda es Sadr’ın çağrısı üzerine bugün başkent Bağdat’ın Tahrir Meydanı’ında (Özgürlük Meydanı) protesto gösterisi düzenlendi.


Irak meclisi Sadr Grubu milletvekili Riyaz Hali Muftin, “Sadr’ın mesajı Kürt, Arap, Hristiyan, Müslüman, Sünni ve Şii tüm Irak halklarınadır. Irak’ın toprak bütünlüğü ve birliğimizi engelleyen tüm olumsuzluklar içindir. Bize göre, dış devletler, Irak’a baskı yaparak herşeyin kötüye gitmesine neden oluyor” dedi.Riyaz Hali Muftin gösterinin ayrıca, reformu destekleme ve yolsuzlukların engellenmesi için hükümetin yeni yollar bulması amacıyla yapıldığını söyledi.

Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak ve flamaya izin verilmeyen gösteride silah ve şiddete başvurulmaması uyarısında bulunuldu.SADR’DAN 45 GÜN SÜRE

Mukteda es Sadr, 13 Şubat’ta Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye 45 gün içinde reformları uygulamazsa desteğini çekeceğini duyurmuştu.

Abadi’nin reform programının uygulanmamasının halka ihanet olduğunu belirten Sadr, “Saddam’ın yıkılmasından sonra yapılan tüm anlaşmalar incelenmelidir” demişti.

Başbakan Haydar Abadi’yi sert bir şekilde uyaran Sadr Hareketi’nin lideri, “Reform yapılmazsa grev ve boykota gideriz. 45 gün içinde Abadi reformları sonuçlandıramaz ise, emin olsun ki siyasi desteğimizi çekeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.SADR HAREKETİ

Mukteda es Sadr, resmi bir makamda olmamakla birlikte, Irak’ın en etkili dini ve politik figürlerinden biri olarak biliniyor. Irak meclisindeki Sadr Grubu’nun da lideri olan Sadr, Maliki hükümetini, ülkedeki diğer siyasi grupları dışlamakla suçluyordu. Sadr, aynı zamanda Mehdi Ordusu’nun komutanlığını yapıyor.

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?