banner15

Bağdat'a dayanan IŞİD savunmaya geçti

Hedefindeki Sünni bölgelerin çoğunu ele geçiren IŞİD savunmaya geçti. Ordu, IŞİD'in oluşturduğu bu sınır hattını havadan bombalıyor. Tikrit, en yoğun çatışmaların yaşandığı şehir

Bağdat'a dayanan IŞİD savunmaya geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Musul'u ele geçirdikten sonra, hedefinin Bağdat ve Kerbela olduğunu açıklayan IŞİD, Bağdat sınırlarına dayandıktan sonra durdu. Irak ordusu ise Tikrit ve Beyci'deki hava saldırılarını yoğunlaştırdı. Perşembe günü IŞİD elinde bulunan Tikrit'e asker takviyesi yapan ordu güçleri kenti havadan da bombalamaya devam ediyor.

Reuters haber ajansına göre, Irak ordusuna bağlı askerler Tikrit Üniversitesi'nin bulunduğu bölgeye iniş yaptı. Helikopterlerden en az biri silahlı gruplar tarafından düşürüldü. Irak resmi televizyonuna göre, Irak ordusu Tikrit'i iki günde IŞİD'den temizleyeceğini açıkladı ve Tikrit'teki sivilleri evlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

El Cezire'nin haberine göre Tikrit Üniversitesi'nde görev yapan öğretim üyesi Ahmed Cabbar üniversiteye tarım ve spor yüksekokullarında üç Irak helikopterinin inişinin ardından çatışmaların yaşandığını söyledi.

Yerel kaynaklara göre bölgede herhangi bir silahlı grup bulunmuyordu ve askerler ayrım gözetmeden ateş ettiler. Bir Tikritli "Buraya varil bombası attılar, evdeydik ve arka arkaya iki patlama meydana geldi. Burada kimse yok, bölgede hiçbir silahlı grup yok" diye konuştu.

Başkent Bağdat'ın 160 kilometre kuzeyindeki Tikrit, ülkenin eski lideri Saddam Hüseyin'in doğup büyüdüğü kent. İsyancıların kentte etkin olmaya çalıştıkları biliniyor.

BEYCİ ORDUNUN ELİNDE

Irak ordusu Irak ordu sözcüsü Kasım Ata Irak ordusunun Beyci petrol rafinerisini ele geçirdiğini söylemiş ve söz konusu gelişmeyle ilgili video yayınlamıştı. Ata, rafinerideki tüm IŞİD güçlerinin öldürüldüğünü, ve kontrolün Irak ordusunda olduğunu söylemişti. Beyci rafinerisi daha önce IŞİD'in eline geçmiş ve bölgedeki çatışmaların artması üzerine binlerce rafineri çalışanı tahliye edilmiş ve ham petrolün rafine edilme işlemi durdurulmuştu. Beyci'de rafinerinin dışında kalan bölge ise hâlâ IŞİD'in elinde.

"DİYALA DA ORDUNUN KONTROLÜNDE"

Sumaria Televizyonu'nun haberine göre, Irak Ulaştırma Bakanı Hadi Amiri, Saadiye hariç Diyala eyaletinin tamamının Irak ordusunun kontrolünde olduğunu söyledi.

Aynı televizyona göre, Saadiye'nin güneyinde ise Irak ordusu ile IŞİD güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. Ayrıca Sumaria'nın Diyala eyaletinde bir emniyet kaynağına dayandırdığı bilgiye göre, Celavla ve Saadiye bölgelerinde yaşayan 100 Kürt aile güvenlik sağlanamadığından dolayı göç etmek zorunda kaldı.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 15:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48