banner15

Bağdat'ta gergin gün; meclis binası basıldı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Şii lider Mukteda el Sadr yanlısı göstericilerin Yeşil Bölge’deki Başbakanlık ofisini basmasının ve askerlerin göstericilere ateş açmasının ardından kent çapında süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak olaylardan birkaç saat sonra Başbakan Haydar el-İbadi'nin, Bağdat'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağını kaldırma talimatı verdiği belirtildi.

Bağdat'ta gergin gün; meclis binası basıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Şii lider Sadr yanlısı göstericiler, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'ye geçti. Binlerce gösterici, Başbakan Haydar İbadi'nin ofisi ve meclis binasını bastı.

Yabancı ajanslar, güvenlik güçlerinin göstericilere gerçek kurşunlar ve göz yaşartıcı gazla müdahale ettiğini ve onlarca göstericinin yaralandığını duyurdu. Çıkan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti 90 kişi de yaralandı.

Irak Ordusu, Bağdat’ta ikinci emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Ancak akşam saatlerinde Başbakan Haydar el-İbadi'nin, talimatıyla Bağdat'taki sokağa çıkma yasağını kaldırıldı.

Iraklı Şii Din Adamı Mukteda Sadr yanlısı göstericiler, hükümetin yolsuzluk karşıtı reformları gerçekleştirememesi ve güvenliği sağlayamamasından şikâyetçi. IŞİD'in başta Şiilerin yoğunluklu olduğu bölgelere düzenlediği saldırılarda son 10 günde 200'e yakın kişi öldü.

SADR MECLİS BASKINININ ARDINDAN İRAN'A GİTMİŞTİ

Bağdat'ta Şiilere yönelik saldırıların ardından 30 Nisan’da Şii Sadr yanlısı göstericiler meclisi basmıştı. Hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlâl eden Sadr yanlıları meclis binasına girmiş; milletvekilleri ve güvenlik görevlileri meclisten ayrılmıştı.

Protestocular çekilmeden önce meclis binasında İran aleyhine slogan atmıştı. Mukteda Sadr Mayıs başında Tahran'a gitmişti. Sadr'a yakın kaynaklar, Şii liderin İran'da evi olduğunu ve bir süre politikadan uzak kalıp dinleneceğini söylerken, başka bazı kaynaklar ise, Sadr'ın Tahran yönetimiyle pazarlığa gittiğini savunmuştu.

SADR: GÖZALTI ALINANLARI SERBEST BIRAKIN!

Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr, Bağdat'taki Yeşil Bölge'yi ihlal eden yandaşlarının barışçıl eylemlerini desteklediğini belirterek, gözaltına alınan göstericilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Sadr, yaptığı yazılı açıklamasında, "Terör ve hükümet, halk ve sivil göstericilere karşı tek vücut olup şiddet kullandı. Bunlar göstericileri silah ve göz yaşartıcı gazla hedef aldılar. Ey kahraman halk, sabret. Terörü, yolsuzluğu, mezhepçiliği ve hizipçiliği sonlandıracak barışçıl devriminizin sonu zaferdir." ifadelerini kullandı.

Sadr açıklamasında, "Barışçıl devrim ve seçiminizi destekliyorum. Devrimcilerin derhal serbest bırakılmasını talep ediyorum ve size zafer diliyorum." ifadelerine yer verdi.

Hükümeti eleştiren Sadr, "Soğukkanlılıkla halkını öldüren hükümete lanet olsun. Hükümetin Saddam ve Kaddafi'den farkı nedir?" ifadelerini kullandı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2016, 11:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48