banner15

Bağdat'ta kabine revizyonu belirsizliği

Bağdat'ta kabine revizyonunun yapılacağı toplantı önce üç saat ertelendi, daha sonra Başbakan İbadi'nin aktılmayacağı bildirildi

Bağdat'ta kabine revizyonu belirsizliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin, bugün yapılması beklenen ve kabine revizyonunun açıklanacağı duyurulan meclis oturumuna katılmayacağı bildirildi.

Rûdaw’a konuşan Irak Meclisi Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekili Leyla Berzenci, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in Haydar İbadi’yle bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Berzenci, “İbadi bugünkü oturuma katılmayacak. Durum, Biden ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrası değişti” dedi.

Telefonda neler konuşulduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bağdat’ta saat 11.00’deyapılması beklenen Irak Meclisi Genel Kurulu toplantısı saat 14.00’e ertelendi.

Şii Sadr Hareketi’nin liderli Mukteda Sadr’ın talimatı üzerine Bağdat’ta başlayan protesto gösterilerinin meclis ve bakanlıkların bulunduğu Yeşil Bölge’ye sıçramasından endişe ediliyor.

BAĞDAT'TA YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Başbakan İbadi'nin meclise gelerek teknokratlardan oluşan yeni kabinesini sunması beklenirken güvenlik güçleri, Yeşil Bölge çevresindeki güvenlik önlemlerini artırdı. Güvenlik önlemleri çerçevesinde, bölgeye giriş ve çıkışlar kapatıldı.

Şii lider Mukteda es-Sadr da reform talebiyle Yeşil Bölge'deki hükümet karşıtı eylemini sürdürüyor. Sadr yanlıları da Yeşil Bölge'nin girişlerindeki eylemlerine 14. gününde devam ediyor. 

Sadr önceki gün yaptığı açıklamada, İbadi'nin reformları açıklamakta gecikmesi halinde hükümetten güvenoyunu çekeceği uyarısında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 13:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48