banner39

Bahreyn: İran'dan gelen mühimmat yakaladık

Bahreyn, İran'dan yüklendiği iddia edilen ve silah taşıyan bir tekne yakaaldığını açıkladı

Ortadoğu 26.07.2015, 08:59 26.07.2015, 08:59
Bahreyn: İran'dan gelen mühimmat yakaladık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bahreyn, yükünü İran'dan aldığı iddia ettiği silah, patlayıcı ve mühimmat taşıyan bir tekneyi yakaladığını açıkladı

Bahreyn resmi haber ajansı BNA'nın haberine göre, Bahreyn Sahil Güvenlik, Polis Havacılık Birimi ve Bahreyn Donanması ortak girişimiyle, yükünü İran'dan aldığı iddia edilen silah, patlayıcı ve mühimmat taşıyan bir tekneyi yakaladı.

İçişleri Bakanlığı açıklamasında teknede yakalanan şüphelilerden birinin Ağustos 2013'te "patlayıcı malzemeler, el yapımı bomba üretimi ve ateşli silahlar üzerine İran'da Devrim Muhafızları kampında eğitim aldığı" belirtildi.

Şüphelilerin yakalandıkları sırada malzemeleri denize atmaya çalıştıkları ancak daha sonra malzemelere ulaşıldığı kaydedilen bakanlık açıklamasında, gemide "43,8 kilogram C4 patlayıcı madde, 8 Kalaşnikof marka otomatik tüfek, 32 Kalaşnikof şarjörü, cephane ve patlatıcı fitil" bulunduğu aktarıldı.

İki şüphelinin yüklerini Bahreyn kara suları dışında "İranlıların elinden aldıklarını itiraf ettikleri" bilgisi paylaşıldı. İçişleri Bakanlığının yürüttüğü soruşturma sonucunda, Cafer Ahmed Selman isimli İran'da kaçak olarak yaşayan Bahreyn vatandaşının, şüphelilerin seyahati, finansmanı ve eğitimlerine aracılık ettiğinin tespit edildiğini açıkladı. 

Bahreyn, 2011 yılında Arap Baharı sürecinde Şii çoğunluk ve Sünni muhaliflerin monarşiye karşı kitlesel ayaklanmalarını Suudi Arabistan'ın askeri desteğiyle bastırmıştı. İran, Basra Körfezi'nde yer alan monarşideki ayaklanmalara desteğini açıklarken, Bahreyn ise Tahran'ı ülkesindeki Şii'leri kışkırtmak ve silahlandırmakla suçlamıştı.

Bahreyn, Arap Baharı'ndan bugüne düzensiz aralıklarla, kimi zaman güvenlik güçlerinin ve kimi zaman da sivillerin hedef alan bombalı ve silahlı saldırılara sahne oluyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?