banner39

Bahreyn Lübnan'a nota verdi

Bahreyn, Lübnan Meclis Başkanı'nın Bahreynli protestoculara destek vererek ülke yönetimine sert eleştiri getirmesi üzerine nota verdi

Ortadoğu 28.03.2012, 13:20 28.03.2012, 13:20
Bahreyn Lübnan'a nota verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'deki ayaklanmaları eleştirip Esad'a verdiği destekle bilinen Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri'nin Bahreyn'deki protestoculara destek vererek ülke yönetimi hakında sert eleştirilerde bulunması iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine sebep oldu. Berri'nin Bahreyn'le ilgili ağır ifadeler içeren açıklamasının ardından, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Salı günü Lübnan maslahatgüzarına bir nota göndererek, Lübnan'ı içişlerine karışmakla suçladı.

Bahreyn tarafından gönderilen notada, Berri'nin açıklamaları için "Lübnan'dan gelen şaşırtıcı ve kışkırtıcı yalan iddialar, iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden gözden geçirmeyi gerektiriyor. Çünkü bu, Bahreyn'in iç işlerine doğrudan ve haksız bir müdahaledir." ifadeleri kullanıldı.

Geçtiğimiz pazartesi günü Beyrut'ta Bahreynli muhalif gruplar tarafından açılan fotoğraf sergisinde konuşma yapan Nebih Berri, muhaliflerle bir araya gelerek, "Sizler, bu despot hükümeti istemiyorsunuz. Çünkü onlar, sizin isteklerinize silahla karşılık vermiş, halkının ölümüne göz yummuştur." diyerek, Bahreyn hükümetinin tepkisini çekmişti.

Öte yandan, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Hamid el Amir, Lübnanlı bazı önemli liderlerin de Bahreyn krallığına karşı yaklaşımlarına işaret ederek "Lübnanlı bir takım liderler, güvensizlik oluşturarak gerilimli bir ortam yaratmaya çalışıyorlar. Bu da bölge ülkeleri arasında güven ve istikrarın risk altına girmesine neden oluyor." dedi.

Lübnan ve Bahreyn arasındaki ilişkiler geçen yıl, Hizbullah genel sekreteri Hasan Nasrallah'ın Bahreyn'in başkenti Manama'da hükümet aleyhine yapılan protestolar sonrası, hükümete karşı yaptığı şiddetli eleştiriler yüzünden gerilmiş, Bahreyn, Lübnanlı liderin açıklamalarını içişlerine müdahale olarak nitelendirmişti.

Bahreyn'de protestoculara sahip çıkan Lübnan ve Hizbullah yöneticilerinin Suriye'deki ayaklanma karşısında sessiz kalıp Esad'ı desteklemeleri şaşkınlıkla karşılanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?