banner39

Bahreyn: Rusya'nın teklifi oyalama taktiğidir

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halife, "Rusya'nın teklifi Suriye'de akan kanı durdurmayacak. Bunlar, çözümü geciktirmek için yapılan bir çeşit oyalama" dedi.

Ortadoğu 10.09.2013, 19:55 10.09.2013, 20:00
Bahreyn: Rusya'nın teklifi oyalama taktiğidir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife, Rusya'nın, Suriye'de bulunan kimyasal silahları uluslararası denetim altına alma teklifinin Suriye'de akan kanı durdurmayacağını söyledi.

Al Halife, Cidde şehrinde yapılan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, Rusya'nın girişimini, Suriye krizi konusunda çözümü geciktirmek için yapılan bir çeşit "oyalama" olarak niteledi.

Suriye'deki sıkıntıların Doğu Guta'nın saldırıya uğradığı gün değil 2,5 yıl önce başladığını belirten Al Halife, "Tüm bu girişimler, kimyasal silah mevzusuyla bağlantılı. Bunlar, kardeş ülkemizde akan kanı durdurmayacak ve halkın hergün çektiği sıkıntıları, zorlukları gidermeyecek" diye konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, askeri müdahalenin sonuçları olacağını söyleyerek "Herşeyi beklemelisiniz" şeklindeki açıklamalarını değerlendiren Al Halife, "Bu konuda bir korku yok. Ama Suriye meselesinin daha fazla ilerlemesi halinde ülkelerimizi tehdit eden tehlikelere karşı tam bir bilinç var. Biz hazırız ama konunun buraya kadar varmamasını temenni ediyoruz" ifadesini kullandı.

Esad, "CBS This Morning" programının sunucusu Charli Rose ile yaptığı mülakatta, askeri müdahale durumunda bunun sonuçları olacağını söylemiş, "Herşeyi beklemelisiniz. Bu karşılığın hükümetten gelmesi de gerekmez. Bölgedeki tek oyuncular hükümetler değil" demişti.

 

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?