banner39

Bahreyn Şii liderin vatandaşlığını iptal etti

Arap yarımadasında Şii'lere yönelik baskılar özellikle Kuveyt ve Bahreyn'de gerginliğe sebep oluyor

Ortadoğu 21.09.2010, 11:53 21.09.2010, 11:59
Bahreyn Şii liderin vatandaşlığını iptal etti

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ortadoğu ülkelerinde Şiiler'e yönelik baskılar, başta Kuveyt ve Bahreyn gibi Şii nüfusun fazla olduğu ülkelerde toplumsal ve siyasi gerginliğe neden oluyor.

Bu gelişmelere son örnek, Bahreyn yönetiminin, ülkenin önde gelen Şii din adamlarından ve Iraklı Şii lider Ayetullah Ali Sistani'nin Bahreyn'deki vekili Ayetullah Hüseyin Necati'nin vatandaşlığını iptal etmesi oldu.

Bahreyn Kralı, ülkede yüzde 70'lik bir oranla çoğunluğu oluşturan ve son seçimle mecliste kontrolü ele Şiiler'e yönelik operasyonların süreceğini, bu amaçla camilerin 'şüpheli' Şii muhalefete karşı en önemli hedef olduğunu açıkladı.

Ayetullah Necati'nin vatandaşlıktan çıkarılmasının, önümüzdeki ay yapılacak yeni parlamento seçimleri öncesi atılmış siyasi bir adım olarak niteleniyor.

ABD FİLOSUNA TEPKİ

ABD'nin bölgedeki en önemli müttefikleri olan Kuveyt ve Bahreyn gibi ülkeler ile Suudi Arabistan'ın, ABD işgallerine karşı sert tepki gösteren Şii muhalefeti bastırmak için daha fazla güç kullanılacağı yorumları yapılıyor.

New York kadar bir alana sahip olmasına rağmen stratejik konumu ile önemli bir ülke durumunda olan Bahreyn'de Şiiler'in tepkileri, ABD Beşinci Filosu gemilerinin, "İran'a karşı tedbir olarak" ülke sularında demirlemesi ile artmıştı.

Ayetullah Necati ile ilgili karardan kısa bir süre önce, ABD donanmasına tepki gösteren yazıları internetteki sitesinde yayımlayan bir bloggerın da aralarında olduğu 250 Şii aktivist tutuklandı, bunlardan 23'ü "hükümeti devirmeye teşebbüs" ile suçlandı.

Pazartesi günü de en az 11 kişinin protestolara katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.
Bahreyn'de doğan ve ülkenin önde gelen Şii alimlerinden biri olan Ayetullah Necati'nin vatandaşlıktan çıkarılmasının ardından durumun daha da gerginleşeceği tahminleri yapılıyor.

Şiiler'e karşı çok daha sert baskılarla gündeme gelen Kuveyt'de ise, Ağustos ayında, İran için casusluk suçlamasıyla bir Kuveytli asker ve İranlı bir kadın da dahil olmak üzere yedi kişi mahkum olmuştu. Kuveyt yönetimi ülkedeki tüm büyük gösterileri ve mezhep toplantılarını da yasakladı.

 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?