banner39

Bahreyn'de açlık grevine destek eylemi

Güvenlik güçleri, Abdülhadi el Havaca'ya destek veren göstericilere gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

Ortadoğu 07.04.2012, 07:57 07.04.2012, 07:57
Bahreyn'de açlık grevine destek eylemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn'de güvenlik güçleri, önde gelen bir insan hakları eylemcisine destek gösterisi yapan binlerce kişiye gözyaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

BBC'nin haberine göre açlık grevindeki Abdülhadi el Havaca'nın fotoğraflarını taşıyan göstericiler "Özgürlük ya da şehitlik" sloganları attı.

Neredeyse iki aydır açlık grevinde olan Havaca bugün sağlığının iyice kötüleşmesi üzerine hastaneye sevkedilmişti. Çok kilo kaybettiği söylenen Havaca'ya hastanede serum veriliyor.

Eylemcinin ölüme yakın olduğunu belirten muhalefet partileri ile insan hakları örgütleri, salıverilmesi çağrısı yapıyor.

Geçen yılki hükümet karşıtı gösterilerde oynadığı rol nedeniyle geçen yaz yedi diğer eylemciyle birlikte ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Havaca, kararı protesto amacıyla açlık grevine başlamıştı.

Uluslararası Af Örgütü Havaca ve arkadaşlarına verilen cezanın baskı altındayken, zorla alınan itiraflara dayandığını, Havaca'nın kitlesel gösteriler sırasında şiddeti desteklediğini gösteren kanıt bulunamadığını söylüyor. Havaca'nın hapiste yoğun işkence gördüğü söyleniyor.

Ülkenin en büyük muhalefet hareketi olab Şii el Vefak grubu, kızı Zeyneb el Havaca'nın da dün babasının tutulduğu hastanenin önünde gösteri yaparken tutuklandığını söylüyor. Zeyneb el Havaca, bir kamu görevlisine saldırmakla suçlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü