banner15

Bahreyn'de beş kişiye İran casusluğundan müebbet

Bahreyn casusluk suçlamasıyla gözaltına aldığı 47 kişiden beşine müebbet hapis cezası verdi

Bahreyn'de beş kişiye İran casusluğundan müebbet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bahreyn'de casusluk suçlamasıyla beş kişi müebbet hapse mahkum edildi. Mahkeme beş kişiyi önce vatandaşlıktan çıkarttı daha sonra da ömür boyu hapse mahkum etti.

Bahreyn'de geçtiğimiz aylarda, "İranlı gruplarla bağlantılı bir terör örgütüne mensup oldukları" gerekçesiyle 47 kişi gözaltına alınmıştı. Söz konusu örgütün, güvenlik güçlerinin koordineli çalışmasıyla ortaya çıkarıldığı ifade edilen açıklamada, çoğunlukla yerleşim alanları yakınlarında düzenlenen operasyonlarda, patlayıcı madde, ateşli silah ele geçirildiği, patlayıcı imalathanelerine el konulduğu açıklanmıştı.

Bahreyn, "ülkeye karşı açıkça ihlaller gerçekleştirdiği ve içişlerine müdahaleye devam ettiği' gerekçesiyle, 2 Ekim'de, İran'ı Birleşmiş Milletlere (BM) şikayet etmişti.

Bahreyn, 2011 yılında Arap Baharı sürecinde Şii çoğunluk ve Sünni muhaliflerin monarşiye karşı kitlesel ayaklanmalarını Suudi Arabistan'ın askeri desteğiyle bastırmıştı. İran, Basra Körfezi'ndeki monarşiye karşı ayaklanmalara desteğini açıklarken, Bahreyn ise Tahran'ı, ülkesindeki Şiileri kışkırtmak ve silahlandırmakla suçlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 17:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35