banner39

Bahreyn'de muhalefetten protesto

Başkent Manama'daki protestolarda çok sayıda göstericinin yaralandığı duyuruldu

Ortadoğu 14.09.2013, 11:36 14.09.2013, 11:40
Bahreyn'de muhalefetten protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn'de güvenlik güçlerinin çok sayıda göstericiyi yaraladığı iddia edildi.

El-Vifak Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, dün gece, başkent Manama'nın batısında yer alan Ced Hafs ve El-Musalla bölgelerinde demokrasi talebiyle düzenlenen barışçıl gösterilere müdahale edildiği, güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddet nedeniyle çok sayıda göstericinin yaralandığı belirtildi.

Bahreyn yönetimi, muhalefetin dün yaptığı gösteri çağrısının kanunsuz olduğunu öne sürerek halkı eylemlere katılmamaları konusunda uyarmıştı. Muhalefet ise barışçıl gösterilerin anayasal hak olduğunu savunmuştu.

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, geçen ay "toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı kanunu"ndaki değişiklikler çerçevesinde "Manama'da gösteri yürüyüşü, miting ve oturma eylemi yapılmasını yasaklayan" kanun hükmündeki kararnameyi onaylamıştı. Karar, muhalefet tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Bahreyn, Şubat 2011'den bu yana muhalif Şii El-Vifak Hareketi'nin protesto gösterilerine tanık oluyor. Bahreyn yönetimi, gösterilerin hızla şiddet içeren eylemlere dönüşmesinden ve iç karışıklıktan Vifak Hareketi'ni sorumlu tutuyor. Vifak Hareketi ise gerçek bir anayasal monarşi sistemi istediklerini vurguluyor.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?