banner39

banner35

Bahreyn'deki saldırının yankıları sürüyor

Bahreyn'in başkenti Manama'da 3 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan intihar saldırısının yankıları hala devam ediyor

Ortadoğu 04.03.2014, 12:12 04.03.2014, 12:12
Bahreyn'deki saldırının yankıları sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bahreyn'in başkenti Manama'da dün bir intihar saldırısı gerçekleşti. Saldırıda 3 güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Saldırının yankıları devam ediyor. 

Kuveyt, Katar, Ürdün ve ABD, Bahreyn'in başkenti Manama'nın batısındaki Ed-Diye bölgesinde düzenlenen intihar saldırısını kınadı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, yaptığı açıklamada, ülkesinin, başkent Manama'nın batısındaki Diye bölgesinde güvenlik güçlerine yönelik düzenlenen intihar saldırısını şiddetle kınadığını belirtti.

Kuveyt resmi haber ajansının yayınladığı açıklamada, "Tüm semavi dinlerin dışladığı ve kanunların suç olarak kabul ettiği bu korkak terör eylemi, Bahreyn'in istikrarı ve güvenliğinin yanı sıra ülkede güven içinde yaşayanları korkutmayı hedeflemektedir" ifadesi kullanıldı.

Katar Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan ve Katar haber ajansınca yayınlanan açıklamada da saldırı şiddetle kınandı ve bunun tüm insani değer ve ilkelere aykırı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Katar'ın terörle mücadeleye karşı değişmeyen tutumu yenilenerek, vatandaşların hayatına karşı tehlike oluşturması, güven ve barışı tehdit etmesi nedeniyle saldırganların kararlılıkla takip edilerek yakalanmasının önemine vurgu yapıldı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Bahreyn hükümetine başsağlığı dileğinde de bulunuldu.

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Momani de yaptığı açıklamada, ülkesinin saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Momani, ülkesinin her türlü terörü mutlak bir şekilde reddettiğini dile getirdi. 

ABD'nin Manama Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada da saldırıda hayatını kaybeden polislerin ailelerine ve arkadaşlarına başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Her ne şartlarda ve ne zaman olursa olsun saldırının geçerli bir gerekçesi olmayacağı bildirilen açıklamada, bu saldırının, ülkede güveni inşa etmek ve gerçek barışı sağlamak için sarf edilen çabaları baltaladığı kaydedildi.

Açıklamada, toplumun tüm kesimlerine ulusal diyaloğu destekleme ve katılma, kışkırtma ve şiddet eylemlerini kınama ve barış için gerekli ortamı hazırlamaya katkı sağlama çağrısında bulunuldu.

Bahreyn halkının meşru beklentilerinin gerçekleşmesini sağlamanın tek yolunun barış ve diyalog olduğu kaydedildi.

 

Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?