banner39

Bahreyn'den 5.3 milyar dolarlık konut

Bahreyn konut bakanı Mecid El Alevi, "Ülkenin farklı bölgelerinde önümüzdeki beş yıl boyunca 50 bin konut inşa edilecek" dedi.

Ortadoğu 10.03.2011, 01:28 10.03.2011, 01:28
Bahreyn'den 5.3 milyar dolarlık konut

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bahreyn hükümetinin vatandaşları için 5.32 milyar dolarlık harcama yaparak 50 bin adet konut inşa edeceği bildirildi.

Resmi haber ajansı BNA’nın bildirdiğine göre Bahreyn konut bakanı Mecid El Alevi, ‘Ülkenin farklı bölgelerinde özel sektörle işbirliğiyle önümüzdeki beş yıl boyunca 50 bin konut inşa edilecek’ dedi.

El Alevi, konut projesinin masrafının en az 5.3 milyar dolar olacağını ve bunun milli diyaloğa katkıda bulunmasını umduğunu söyledi. Yetkili ayrıca dar gelirli vatandaşlar için konut ödeme süresinin 25 yıldan 30 yıla çıkarıldığını açıkladı. Konut için sırada 46 binin üzerinde kişinin beklediği fakat, bakanlığın bekleme süresini 2016 yılına kadar en fazla beş yıla düşürmeyi planladığı belirtildi.

Ülkede hükümet karşıtı gösterilerin başlamasının ardından Kral Hamad Bin İsa El Halife, Veliaht Prens Şeyh Selman Bin Hamad El Halife’yi muhalefetle diyalog kurması için görevlendirmişti.

Ülkede tırmanan gerginliği azaltma amacıyla hükümet bir dizi ekonomik reform açıkladı. Geçen Cumartesi içişleri bakanlığı tüm sektörlerdeki ihtiyacı karşılamak için 20 bin kişiyi işe alacağını ilan etti. Yine 22 Şubat’ta Kral Hamad, siyasi mahkumların salıverilmesini emretti. Kralın direktifi neticesinde terörizm suçları nedeniyle 23 kişinin yanısıra ülke dışındaki iki kişi affedildi ve ardından muhalefet lideri Hasan Meşayma, Bahreyn’e geri döndü. 

 

 

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?