banner39

Bahreynli doktorlar cezadan kurtulamadı

Bahreyn'de yaralanan muhalif protestocuları tedavi ettikleri için yargılanan 20 sağlık çalışanı hakkındaki davalar düşürülmüyor.

Ortadoğu 21.03.2012, 12:47 21.03.2012, 12:47
Bahreynli doktorlar cezadan kurtulamadı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bahreyn, yaralanan muhalif protestocuları tedavi ettikleri için yargılanan 20 sağlık çalışanı hakkındaki davaların düşürüleceğine dair daha önceki açıklamaların aksine, yargı sürecinin süreceğini açıkladı.

İletişim Bakanlığı geçtiğimiz hafta sadece beş doktor hakkında ceza davası açılacağını kaydetmiş, diğer 15 kişinin davasın profesyonel bir kurula aktarılacağını belirtmişti. Ancak sağlık çalışanları bu gelişmelerden haberleri olmadığını ve hakimin davanın neden düşmediğini açıklamayı reddederek yargılama sürecine devam ettiğini bildirdi.

Adalet bakanlığı da sonm kararın hakimde olduğunu, "son karara kadar hepsinin zanlı olarak kalacağını" açıkladı.

Hepsi başkentteki Salmaniye Hastanesi'nden çalışan 20 kişi, tutuklu kalmaya devam edecek.

Sağlık çalışanları başta başkent Manama'daki Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde askeri hakimlerce yargılanmış, aralarından bazıları işkence sonucu gerçekleri yansıtmayan itiraflarda bulunmaya zorlandıklarını söylemişti. İnsan hakları gruplarının tepkileri sonucu dava sivil mahkemeye taşınmıştı.

20 mahkum, hükümet aleyhtarı gösteriler sırasında, güvenlik kuvvetlerinin açtığı ateş sonucu yaralanan protestocuları tedavi ettikleri için yargılanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?