banner39

Baltaci ve Hicazi'nin davaları ertelendi

Mısır'da ''polislere işkence edilmesi'' suçlamasıyla yargılanan İhvan liderleri Baltaci ve Hicazi'nin davaları 5 Ekim'e ertelendi. Baltaci ve Hicazi güvenlik gerekçesiyle duruşmaya katılmadı

Ortadoğu 07.09.2013, 13:28 07.09.2013, 14:15
Baltaci ve Hicazi'nin davaları ertelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerinden Muhammed Baltaci ve Selefi eğilimli vaiz Saffet Hicazi'nin "iki polis memurunu kaçırma ve işkence etme" suçlamalarıyla yargılandığı davanın duruşması 5 Ekim tarihine ertelendi. 

Başkent Kahire'de görülen davada mahkeme, sanıkların "güvenlik" gerekçesiyle mahkeme salonuna getirelememesi sonucu duruşmayı 5 Ekim tarihine erteledi. 

Baltaci, Hicazi ve darbe karşıtı gösterilerin odağındaki Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda kurulan sahra hastanesinde görevli iki sağlık çalışanı, "Yasaların uygulanmasını engellemek amacıyla çete oluşturmak, yetkililere karşı gelmek, güvenlik güçlerinin görevlerini yapmasını engellemek, iki polis memuruna yönelik cinayete teşebbüs" suçlamalarıyla yargılanıyor. 

Savcılık, Baltaci ile Hicazi'yi, darbe karşıtı bir yürüyüşte görevli iki polis memurunu, oturma eyleminin yapıldığı Rabiatul Adeviyye Meydanı'na götürüp darbederek ciddi şekilde yaralanmalarına yol açmakla suçluyor. Sanıklar ise bu suçlamaları reddediyor. 

İhvan yöneticilerinden Muhammed el-Baltaci, "şiddete teşvik" ve diğer suçlamalar nedeniyle hakkında çıkartılan tutuklama kararı sonucu 29 Ağustos tarihinde gözaltına alınmıştı. Hicazi, benzer suçlamalardan 21 Ağustos tarihinde gözaltına alınmıştı. 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?