Ban Ki'den kimyasal raporu açıklaması

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, önümüzdeki hafta yayınlanacak raporda Suriye'de kimyasal silah kullanımının doğrulanmasını beklediğini söyledi

Ban Ki'den kimyasal raporu açıklaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM uzmanlarının önümüzdeki hafta yayınlanacak raporda Şam yakınında kimyasal silah kullanımını doğrulamasını beklediğini açıkladı.

Ban Ki-mun saldırıyı kimin yapmış olabileceğinden bahsetmezken, konuyla ilgili açıklamasında, Esad'ın insanlığa karşı birçok suç işlediğini söyledi.

AP haber ajansına konuşan, heyet başkanı Ake Sellstrom, Suıriye'ye ilişkin raporunu tamamladığını ve New York'ta bulunan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a bu hafta sonu teslim edeceğini söyledi.

Raporun tam olarak ne zaman açıklanacağı konusunda bilgi sahibi olmadığını belirten Sellstrom, raporun sonuçlarına ilişkin açıklamada bulunmayacağını sözlerine ekledi.

Suriye'de incelemelerde bulunan BM denetçiler heyeti, bu ülkede ölümcül kimyasal maddeler kullanılıp kullanılmadığını belirlemekle görevli bulunuyor. Ancak bu maddelerin kimler tarafından kullanıldığını belirlemek heyetin görev kapsamı içinde yer almıyor.

BM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye'de 21 Ağustos'ta kimyasal silah kullanımını inceleyen heyetin raporunun, bu ülkede kimyasal silahların kullanıldığı yönünde olacağına inandığını söyledi.

Ban, Uluslararası Kadın Forumu'nda yaptığı konuşmada, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı tartışmalarına değinerek, rapora ilişkin görüşlerini ifade etti.

Ake Sellström ve ekibi tarafından hazırlanmakta olan raporu henüz almadığını vurgulayan Ban, "Raporu almadan kamuoyuna açık bir şekilde söyleyemesem de raporun, kimyasal silah kullanıldığı yönünde olacağına inanıyorum" dedi.

Ban, konuşmasında Esad'in Suriye'de insanlığa karşı bir çok suç işlediğini de dile getirdi.

İNCELEMELER SÜRÜYOR

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilerin soruları üzerine Sellström raporunun henüz tamamlanmadığını ve bazı örneklerin incelenmesinin sürdüğünü kaydetti.

Haq, hazırlanmayan rapora ilişkin Ban'ın nasıl yorum yaptığının sorulması üzerine, Ban Ki-mun'un henüz raporu almadığını ancak Genel Sekreter'in bir çok çevreyle diyalog içinde bulunduğunu söyledi.

Haq, Genel Sekreter'in hangi kaynağa dayanarak bu yorumu yaptığına ilişkin açıklama yapamayacağını ifade etti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2013, 08:57
banner53
YORUM EKLE

banner39