banner39

Ban: Suriye'de siyasi çözüm için şiddet azaltılmalı

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te çatışmaların 6 hafta dondurulmasının insani yardım girişine imkan sağlayacağını belirtti.

Ortadoğu 21.02.2015, 00:44 21.02.2015, 00:44
Ban: Suriye'de siyasi çözüm için şiddet azaltılmalı
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te çatışmaların 6 hafta dondurulmasının insani yardım girişine imkan sağlayacağını ve diğer bölgelerde de benzeri çözümlerin geliştirilmesi için umut vereceğini kaydetti.
 
BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ban, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Halep'te çatışmaların dondurulması talebine Suriye Hükümeti'nin olumlu yanıt vermesinin bir fırsat olabileceğini belirtti.
 
Suriye'deki tüm taraflara gerginliği azaltma ve sivillere nefes alma imkanı tanıma çağrısı yapan Ban, "Suriye'de siyasi çözüm bulunması için şiddet ve gerginliğin bir an önce azaltılmasına ihtiyaç var" ifadelerini kullandı.
 
De Mistura'nın gündeme getirdiği ve rejimin kabul etme niyetinde olduğu planın sivillere insani yardım ulaştırma imkanı sağlayabileceğini belirten Genel Sekreter, başarılı olması halinde bunun diğer bölgelere de genişletilebileceğini kaydetti.
 
Suriye Hükümeti'ni hava saldırılarına bir an önce son verme ve taahhütlerini yerine getirmeye çağıran Ban, muhaliflerden de Halep'te bombalamaları durdurmalarını istedi.
 
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Esed rejiminin Halep'e düzenlediği her türlü hava saldırısına 6 hafta ara vermeyi kabul ettiğini bildirmişti. De Mistura, uygulamanın ne zaman başlayacağının Şam'dan yapılacak açıklamayla duyurulacağını bildirmişti.
 
Kaynak: AA
 
 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?