banner15

Ban'dan Halep açıklaması; Savaş suçu

Ban, Halep'te sivillere yönelik saldırıların "savaş suçu" teşkil edebileceğini söyledi

Ban'dan Halep açıklaması; Savaş suçu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Halep'te sivillere yönelik hava saldırılarının "savaş suçu" teşkil edebileceğini bildirdi.

BM Genel Sekreterliği'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Halep'te çatışmaların artması ve savaşın başından bu yana en yoğun bombalamanın yaşanması nedeniyle "dehşete düştüğü" belirtildi.

Suriye rejiminin Halep'i almak için saldırı başlattığını duyurmasının ardından, bölgeden hava saldırılarında yangın bombası ile sığınakları imha etmek için kullanılan gelişmiş bombaların kullanıldığının rapor edildiği bildirilen açıklamaya göre Ban, "Sivillerin yaşadığı bölgelere yangın bombası gibi silahlarla saldırılması 'savaş suçu' teşkil edebilir." ifadelerini kullandı.

"Bugün, sivillerin korunması için verilen küresel taahhütler için kara bir gün" ifadesini kullanan Ban Ki-mun, uluslararası toplumun, hedef ayırt etmeyen ölümcül silahların sivillere karşı kullanılmasına tolerans tanınmayacağını gösteren açık bir mesaj göndermesi gerektiğini dile getirdi.

Suriye'de Beşşar Esad rejimi ve Rus ordusunun 19 Eylül'den itibaren sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 323 sivilin öldüğü, bin 334 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

BM Güvenlik Konseyi, ABD, Fransa ve İngiltere'nin talebiyle bugün acil toplanma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 09:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35