Ban'dan 'Suriye' çağrısı

BM Genel Sekreteri Ban, "Suriye yönetimini, Suriyeli silahlı grupları ve ayrıca koalisyon ortaklarını sözlerini tutmaya çağırıyorum. Böylece biz insani hukukun gereklerini yerine getirebiliriz" açıklaması yaptı

Ortadoğu 07.12.2016, 16:34 07.12.2016, 16:34
Ban'dan 'Suriye' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Suriye yönetimi, Suriyeli silahlı grupları ve ayrıca koalisyon ortaklarını sözlerini tutumaya çağırıyorum. Böylece biz insani hukukun gereklerini yerine getirebiliriz.” dedi.

Ban, Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Suriye ve Halep'teki insani kriz ile ilgili son durum hakkında bir soru üzerine Suriye özel temsilcisinin çok zorlu bir diplomasi yürüttüğünü belirterek, 6 yıl boyunca yürütülen kapsamlı çözüm çabalarının bir başarıya ulaşamadığını söyledi.

Halep'ten yürek burkan görüntüler geldiğine işaret eden Ban, kuşatma altındaki bölgelere hayat kurtarmak için yardım götürmeye devam ettiklerini ancak savaş durumunda bunun çok zorlaştığını aktardı.

Düşmanlıkların sona erdirilmesi konusunda anlaşıldığını ancak bu anlaşmanın çok kolay bir şekilde ihlal edildiğini dile getiren Ban, bunun yardımların ulaştırılmasını çok ciddi bir şekilde zorlaştırdığına dikkati çekti. Ban, "Bizim yapmamız gereken şey sürdürülebilir düşmanlıkların sona erdirilmesidir. Ancak böyle olursa insanlara yardım edebiliriz." dedi.

Savaş şartlarına rağmen Suriye'de insanlara yardım yapmaya çalıştıklarını kaydeden Ban, 5 milyon insana insani yardım ve 7 milyon insana ise tıbbi yardım ulaştırdıklarını söyledi.

Halep'te altyapıların, hastanelerin, okulların, kliniklerin ve su kaynaklarının imha edildiğini vurgulayan Ban, "Suriye yönetimini, Suriyeli silahlı grupları ve ayrıca koalisyon ortaklarını sözlerini tutmaya çağırıyorum. Böylece biz insani hukukun gereklerini yerine getirebiliriz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?