banner39

Banka skandalına 4 idam!

İran tarihinin en büyük dolandırıcılık skandalı olarak nitelenen kredi yolsuzluğunda yargılanan 4 kişi idama mahkum edildi

Ortadoğu 30.07.2012, 15:06 30.07.2012, 15:25
Banka skandalına 4 idam!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tahran'da bir mahkeme İran tarihinin en büyük banka skandallarından birinde yargılanan dört kişiyi idam cezasına mahkum etti. 

Devlet televizyonu IRINN, büyük mali yolsuzluk davasında yargılanan 39 kişiden dördünün idam, ikisinin de müebbet hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin Muhsin Ejei, davaya ilişkin açıklamasında, diğer 33 sanıktan bazılarının 10, 20 ve 25 yıl arasında değişen hapis cezası aldığını, bazılarının da daha az süreli cezaya çarptırıldıklarını söyledi.

Muhsin Ejei, sanıkların ayrıca suçlarına göre para, kırbaç ve devlet memurluğundan men cezaları aldığını bildirdi.

Mahkeme kararının yazım aşamasında olduğunu belirten Muhsin Ejei, kararın sanıklara ve avukatlarına bildirileceğini ifade etti.

Milyar dolarlık rakamlarla ifade edilen ve ülkenin en büyük mali yolsuzluğu olarak belirtilen davayla ilgi onlarca kişi sorgulanmıştı.

İran, Eylül ayının başlarından bu yana “tarihindeki en büyük yolsuzluk” olarak değerlendirilen ve ülkenin 7 bankasının adının karıştığı bir dolandırıcılık skandalıyla çalkalanıyor. 19 kişinin adının karıştığı skandalın sorumlusu olarak Amir Mansour Khosravi gösterilirken, İran’ın büyük finans kuruluşlarından biri olan Amir Mansour Aria Yatırım Geliştirme Şirketi’nin kurucusu Khosravi’nin yaklaşık 28 trilyon riyal (2.6 milyar dolar) zimmetine para geçirmekle suçlanıyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?