banner39

Baradey: İsrail'in elinde barış fırsatı var

Mısır geçici cumhurbaşkanı yardımcısı Baradey, İsrail'in Mısır'la barışması için elinde imkan olduğunu söyledi...

Ortadoğu 05.08.2013, 11:57 05.08.2013, 11:57
Baradey: İsrail'in elinde barış fırsatı var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da geçici hükümetin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammet El Baradey, İsrail'in önünde Mısır'la barış yapmak için önemli bir fırsat bulunduğunu söyledi.

Baradey, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, İsrail ile iyi ilişkiler kurulması gerektiğini, şimdi İsrail'in önünde bunun için büyük bir fırsat bulunduğunu söyledi. Baradey, İsrail'in geçmişte devrik lider Hüsnü Mübarek ile barış imzaladığını fakat Mısırlılar ile barışamadığını savunarak şimdi bunun için şartların müsait olduğunu ve İsrail'in elinde fırsat ve imkan bulunduğunu söyledi.

Baradey, bu barışın yapılabilmesi için İsrail'in Filistin politikasında bazı değişiklikler yapması gerektiğinin şart olduğunu kaydetti.

Mısır'da yöneticilerin kan dökülmesini önlemeye çalıştığını savunan Baradey, sert tedbirlerin çözüm getirmeyeceğini söyledi. Baradey, geçici yönetimin Müslüman Kardeşler'le görüşmek istediğini de sözlerine ekledi.

Baradey ayrıca Mısır'da toplumsal öfkenin ve mantıksızlığın yayıldığına dikkat çekti ve bir diyalog başlamadan önce ortalığın sakinleşmesinin beklenmesi gerektiğini savundu.

Baradey, darbeyi gerçekleştiren General Abdulfettah El Sisi'nin mevcut durumun ancak siyasi bir çözümle biteceğini anladığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?