Baradey, Mursi'ye kurulan kirli tuzağı itiraf etti

Nobel Ödüllü darbeci Baradey, "Mübarek rejimi halen mevcudiyetini koruyor. Mursi'nin bazı yönlerden haklı olduğunu anladım. Ona tuzak kuran ve sunî krizler çıkaran derin devletin ta kendisidir" dedi.

Baradey, Mursi'ye kurulan kirli tuzağı itiraf etti

Dünya Bültei / Haber Merkezi

Mısır'ın demokratik yollarla iş başına gelen ilk cumhurbaşkanı Muhammet Mursi'ye kurulan kirli tuzağın ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Darbeciler tarafından Cumhurbaşkanı Yardımcılığına seçilen, ancak sonra görevinden istifa eden Muhammed Baradey, içlerinde devrik lider Hüsnü Mübarek'in de olduğu derin devletin Muhammet Mursi'ye tuzak kurduğunu söyledi.

Baradey, "Mübarek rejimi" ülkede halen mevcudiyetini koruyor" dedi.

Darbeyle demokrasi arasında gel-git yaşayan eski geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey, Mursi yönetimine kurulan kirli tuzağı anlattı.

Mursi'ye derin devletin tuzak kurduğunu söyleyen Baradey, ülkede halen "Mübarek rejiminin" mevcudiyetini koruduğunu ifade etti.

Baradey, “ 2011 devriminden 2 yıl geçmesine rağmen Mısır'da Mübarek rejimi halen devam ediyor. Ben Mursi'nin bazı yönlerden haklı olduğunu anladım. Zira ona tuzak kuran ve sunî krizler çıkaran derin devletin ta kendisidir.” dedi.

Baradey'in yazılı açıklaması birçok Arap gazetesinde yayınlandı.

Baradey, Mursi'nin ilk yapması gereken şeyin "yargıyı temizlemek" olması gerektiğini savundu.

Baradey, " Mübarek rejiminin oluşturduğu derin devlet, Mursi'nin seçimlerde kazanacağını öngördü ve yönetime gelmesine müsaade etti. Fakat daha sonra onu devirmek için planlar yaptılar, komplolar kurdular, sunî krizler çıkardılar. Yani 30 Haziran olayları önceden planlanmış ve hazırlanmıştı.”

Öte yandan tutuklandığı yönünde söylentiler çıkan Müslüman Kardeşler yöneticilerinden Muhammed El Biltaci, darbe karşıtı eylemcilerin silah kullandığı yönündeki iddialara cevap verdi.

''Silah taşıyor olsaydık, neden evlatlarımızı korumak için kullanmadık" diye soran Biltaci, "Yüzlerce İhvan mürşidi evinde tutuklandı ve hiçbiri silahla karşılık vermedi'' şeklinde konuştu.

Bu arada darbe yönetimi ise gelecek hükumetler tarafından bile değiştirilmesi zor bir anayasa yapmaya çalışıyor. 

Anayasa çalışmalarına ülkedeki Selefi Nur Partisi de destek veriyor.

Mısır'da İhvan yöneticileri ve ileri gelenlerine yönelik tutuklamalar da devam ediyor.  

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 23:09
banner53
YORUM EKLE

banner39