banner39

Baradey'den diyalog için 3 şart

Mısırlı muhalif lider Baradai, "Gerçek anlamda diyalog masasına oturmamız için 3 şartımız var" dedi

Ortadoğu 09.04.2013, 12:23 09.04.2013, 12:51
Baradey'den diyalog için 3 şart

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'daki muhalif Anayasa Partisi (AP) Genel Başkanı Muhammed el-Baradey, hükümetle gerçek anlamda diyalog masasına oturmaları için bazı şartlarının olduğunu belirtti.

Nasırcı Kerame Partisi lideri Hamdin Sabbahi başkanlığındaki Halk Akımı Platformu tarafından düzenlenen ekonomi konferansının kapanış oturumunda konuşan Baradey, "Diyalog, yalnızca halkı kandırmak amacıyla el ele fotoğraf çektirmekten ibaret olmamalıdır. Gerçek anlamda diyalog masasına oturmamız için 3 şartımız var" dedi.

Baradey, şartlarını, "Meclis seçimlerinin şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlayabilecek güvenilir ve yeterliliğe sahip bir hükümet, bağımsız bir başsavcı ve yeni seçim kanunlarını hazırlayacak bir komitenin oluşturulması" şeklinde sıraladı.

Mevcut durumun ne Mısır ne de Cumhurbaşkanı Mursi lehine olduğunu savunan Baradey, toplumsal mutabakata varılmadan Mısır'ın kalkınamayacağını ve devrimin hedeflerinin gerçekleştirilemeyeceğini savundu.

''MISIR TOPLUMU VATANDAŞLIK ÜZERİNE BİNA EDİLEBİLİR, DİN DEĞİL''

Baradey, Mısır'da İslami eğilimli olan ve olmayan şeklinde bir bölünme yaşandığını öne sürerek, "Mısır toplumu, vatandaşlık üzerine bina edilebilir, din üzerine değil" diye konuştu.

"Fakirlik en etkili kitle imha silahı" ifadesini kullanan Baradey şöyle devam etti:

"Ekonominin kalkınması ve yatırımların yapılması için uygun ortamın oluşması gerekiyor. Yasaların demokrasi çerçevesinde uygulandığı bir siyasi istikrar ortamı sağlanmadan ekonomik istikrardan söz etmek mümkün değil."

Mısır'da geçen cuma 4 Kıpti'nin ölümüyle sonuçlanan çatışmalara da değinen Baradey, Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında fitne oluşturulmaya çalışıldığına dikkati çekerek "Gerçek Mısırlılar, asla böyle ayrımcı davranışlarda bulunmaz. Olaylardan dolayı çok üzgünüm" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?