banner39

Barguti'ye hücre cezası

El Fetih'in tutuklu lideri Mervan Barguti, Filistinlileri İsrail'e karşı sivil direnişe çağırduğı için hücre cezasına çarptırıldı.

Ortadoğu 02.04.2012, 14:24 02.04.2012, 14:24
Barguti'ye hücre cezası

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistin’in El Fetih hareketinin cezaevindeki liderlerinden Mervan Barguti, İsrail’e karşı sivil direniş çağrısı yaptıktan sonra tek kişilik hücreye konuldu.

Tel Aviv’in kuzeyindeki Hadarim cezaevinin sözcüsü Sivan Veyzman, Barguti’nin dün konulduğu tek kişilik hücrede bir hafta kalacağını belirtti.

Sözcü, Barguti’nin geçen hafta yaptığı çağrıdan sonra tecrit edilmesine karar verildiğini söyledi.

Barguti, İsrail’deki Hadarim cezaevinden yolladığı mesajda "büyük çaplı bir halk direnişi bu aşamada halkımızın çıkarlarına hizmet edecektir" diyerek, Filistin yönetimine derhal İsrail ile işbirliğine son verme çağrısında bulunmuştu.

Mervan Barguti, "mümkün olan her yola başvurarak işgale karşı koymak Filistin halkının hakkıdır ve işgal 1967 sınırları üzerinde odaklanmalıdır" ifadesini kullanmıştı.

Barguti 2004 yılında İsrail mahkemesi tarafından beş kişinin öldürülmesinden sorumlu tutularak mahkum edilmişti. 5 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Barguti’nin, serbest bırakılırsa Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın yerini alabilecek en güçlü aday olarak görülüyor.

Barguti'nin avukatı, İsrail basınına açıklama yaparak "Müvekkilim, barışçıl bir isyan talebinde bulundu, intifada çağrısı yapmadı" dedi.

Öte yandan İsrailli yetkililer, Barguti'nin mektubu nasıl gönderilebildiğini anlamak için soruşturma başlattı.

Tutuklanmadan önce Barguti, El Fetih'in Batı Şeria sorumlusuydu ve ikinci intifadanın lideri olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?