banner39

Barkey: Menaf Tlas çok kötü bir sinyal

Esad sonrası yönetim sürecinin liderliği için adı geçen ve Ankara'nın da desteklediği Menaf Tlas için 'Çok kötü bir sinyal' değerlendirmesi yapan Ortadoğu uzmanı Barkey, "Suriye'yi emdiler, şimdi kurtarıcı olarak ortaya çıkmaya çalışıyor" diyor

Ortadoğu 31.07.2012, 12:05 31.07.2012, 12:36
Barkey: Menaf Tlas çok kötü bir sinyal

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Lehigh Üniversitesi'nden Ortadoğu uzmanı Henri J. Barkey Suriye'deki son durumu AKŞAM'a yorumladı.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt oluşumları ve Türkiye'nin rahatsızlığını değerlendiren Barkey, "Şu anda Irak'taki Kürtler Suriye'deki Kürtlerin birleşmesi bütün bu ülkelerde panik düğmelerine basılmasına neden olacak. Onun için Barzani böyle bir şey istemeyecektir. Barzani aptal değil, çok zeki bir insan. Dolayısıyla, böyle bir şey istemeyecektir." dedi.

"Türkiye Esad sonrasında Menaf Tlas'ın iktidara geçmesine destek veriyor. Bu proje tutar mı?" sorusuna Barkey şu cevabı verdi:

"Menaf Tlas'ı Davutoğlu iftara davet etti. Amerikalılar da 'Yakışıklı adam, İngilizce de biliyor. Başa getirelim' diye düşünüyorlar. Ama Allah korusun! Dışarıdaki güçlerin yapabileceği en büyük hata Tlas gibi şimdiye kadar rejimin orta direklerinden olmuş birisini yeni Suriye'nin başına getirmeye çalışmak. O kadar kötü bir sinyal ki bu, o kadar kötü sonuçlar verecek ki...

Yemen'in haline baksanıza! Olamaz yani, daha kötü örnek düşünemiyorum. İkincisi, Tlas aslında Esad'ın çocukluk arkadaşı. Babası kasabın tekiydi. Üstelik de bunlar da muazzam para yaptılar, Paris'in en güzel caddelerinden birinde apartmanları, paraları var. Kız kardeşi Paris'te gayet sosyetik bir kadın, salonları, dünya kadar paraları var. Baba da, oğlu da, kız kardeşi de orada. Bunlar Suriye'yi emdiler, şimdi kurtarıcı olarak ortaya çıkmaya çalışıyor. kardeşim. Suriyelilerin hepsi bundan irite olur."

Esad sonrasında "Suriye'de maalesef bir müddet kan gövdeyi götürecek" öngörüsünde bulunan Barkey, "Esad sonrası eğer bir uluslararası barış koruma gücü (peacekeeping force) yaratılırsa, bu iç savaşın oluşmasını önleyebilir" dedi, "Suriye'de de devleti çökertirse muhalefet, yerine hiç kimseyi koyamayacak çünkü muhalefetin hiçbir yetkinliği yok. Bu muhalefetin içinde kim kazanacak onu da bilmiyoruz, muhalefetin içinde de çarpışmalar olacak, birbirlerini yiyecekler bir dereceye kadar. Dolayısıyla Suriye uzun bir müddet kendisini toparlayamayacak" şeklinde konuştu.

Barkey, Suriye'nin ardından Lübnan'ın karışacağını da savundu.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?