banner15

Barzani ailesi: Bağımsızlık ilan edeceğiz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesut Barzani'nin yeğeni ve Peşmerge güçleri komutanlarından Şirvan Barzani yaptığı açıklamada, Bağdat ile bağımsızlık konusunu resmi olarak görüştüklerini söyledi. Barzani, Bağdat'ın bu konudaki tavrının olumlu olduğunu ifade etti.

Barzani ailesi: Bağımsızlık ilan edeceğiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani'nin yeğeni ve üst düzey Peşmerge komutanlarından biri olan Şirvan (Sirwan) Barzani, merkezi hükümetle Irak'ın bölünmesi konusunu konuştuklarını söyledi. Alman Die Welt gazetesine konuşan Şirvan Barzani, Musul'un DEAŞ'tan kurtarılmasının ardından bağımsız bir devlet kurulması konusunda Irak merkezi hükümetiyle resmi görüşmeler yürüttükleri belirtti.

Şu anda Irak'ta Kürt bölgesinin yüzde 97'sinin DEAŞ'tan temizlendiğini kaydeden Barzani,” Merkezi hükümetle bağımsız bir Kürdistan olup olmayacağı konusunda görüşmelere başladık. Tartışıyoruz. Gelecekte mutlaka bütün bölge için bir referandum yapılacak” dedi.

“Musul harekatının Kürtlerle merkezi hükümet arasındaki ilişkileri olumlu etkileyip etkilemediği” sorusuna yanıt veren Şirvan Barzani,” Evet, tarihsel bir ilerleme oldu. İlk kez Peşmerge ve Irak ordusu ortak bir operasyon yapıyor. Başkanımızla birlikte bir delegasyon Bağdat'a gitti ve orada çok olumlu bir görüşme gerçekleştirildi. Biz, DEAŞ'in yenilmesi ve Musul'un kurtarılmasının ardından iki taraf arasında olumlu bir anlaşma olacağını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Şirvan Barzani, “Olumlu bir anlaşmadan neyi kastediyorsunuz?” sorusuna ise,” Peşmerge ile Irak ordusunun birlikte savaşması, zaten böyle bir anlaşmanın temelini oluşturuyor. Bağımsız bir Kürdistan tartışması da olacak. 'Bağdat: Neden olmasın' dedi. Bağdat'la ülkenin bölünmesini ve bizim bağımsız bir devlet olmamızı resmen konuşuyor olmak, bizim için yeni bir durum. Musul'un DEAŞ'tan kurtarılmasının ardından kentin ve bölgenin geleceğini bizimle tartışmaya hazır olduklarını belirttiler” karşılığını verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2016, 19:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48