Barzani Bağdat'tan eli boş döndü...

2014 yılında IKBY, Bağdat'dan bağımsız petrol ihrac etmesinden sonra gerginlikler yaşanmış ve Bağdat buna tepki olarak Erbil'e bütçe kesme kararı almıştı.

Barzani Bağdat'tan eli boş döndü...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Başbakanı Haydar El İbadi'nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyeti başkent Bağdat'taki başbakanlık konutunda kabul ettiği belirtildi.

İbadi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, görüşme esnasında ülkenin içerisinde olduğu güvenlik durumu, Bağdat ve Erbil arasındaki ilişkiler ile Irak'ın gelirlerinin yükseltilmesi için yapılacak reform programların ele alındığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İbadi, "Ülkenin genel çıkarları göz önünde bulundurularak, bölgenin ve diğer vilayetlerin haklarının tam olarak verilmesi, net bir program çerçevesinde anlaşmaya varmak için yapılacak tüm ikili görüşmeleri önemli buluyoruz" ifadelerini kullandı.

IŞİD'in elinde tuttuğu tüm bölgeleri yıkmak istediğine dikkati çeken İbadi, "Peşmerge güçleri dahil olmak üzere tüm güvenlik güçleri Musul kenti ve işgal altında olan tüm bölgelerin kurtarılmasına odaklanmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan, Kürt heyeti Bağdat'taki ziyaretini tamamlayıp Erbil'e geri döndü. Görüşmelerin sonunda bütçe konularının görşümeye deam etmesi için bir ortak komite kuruldu. Ama daha önce de böyle komitelerden pek bir sonuç çıkmadığı için çok da umut vaat etmediği söyleniyor.,

Kürt gazeteciler de, Bağdat'ın bütçe ödenmesi konusunda da bir söz vermediğini ve "Biz önümüzdeki dört ay daha ancak kendi memurlarımızın maaşlarını ödeyebiliriz" dediğini belirtiyorlar. 

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39