banner15

Barzani: Bağımsızlık için referanduma gideceğiz

Mesut Barzani, Irak'ın fiilen bölünmüş bir halde olduğunu Kürt bölgesinin bu durumda bağımsızlıktan yana tercihini kullanarak bunun için referanduma gideceğini açıkladı

Barzani: Bağımsızlık için referanduma gideceğiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, birkaç içinde bağımsızlık için referanduma gideceklerini söyledi.

BBC'ye konuşan Mesut Barzani, Irak'ın hali hazırda bölünmüş olduğunu söyledi. Barzani Kürtlerin ülkenin içinde bulunduğu krizi çözebilmek için üzerlerine düşeni yapacaklarını söylerken, bağımsızlığı ise kendi doğal hakları olarak tanımlıyor.

Barzani "Son zamanlarda olan herşey bağımsızlığa ulaşmanın Kürdistan'ın hakkı olduğunu gösteriyor" diyor.
Başbakan, "Bundan sonra, bunun (bağımsızlığın) amacımız olduğunu saklamayacağız. Irak şu anda fiilen bölünmüş durumda. Bizim, ülkenin yaşadığı bu trajik durumun içerisinde mi kalmamız gerekiyor? Bağımsızlığa karar verecek olan ben değilim. Halktır. Bir referandum yapacağız ve bu aylar içinde olacak" diye devam etti.
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ta güç kazanıp önemli kentleri ele geçirmesi ile, Irak ordusu Kerkük'ten geri çekilmiş, kontrolü Barzani'ye bağlı Peşmerge güçleri almıştı.

IŞİD'in de aralarında olduğu Sünni isyancılar şu anda ülkenin kuzeyinde büyük bölgeleri ele geçirmiş ve kontrolleri altındaki bölgelerde İslami bir halifelik ilan etmişlerdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçen hafta Barzani ile görüşmüş, Irak'ın birliğine vurgu yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 16:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48