banner39

Barzani: Bağımsızlık referandumunu yapacağız

IKBY Başkanı Barzani, bağımsızlık desteği için gittiği ABD'den İŞİD'le mücadeleye devam desteği ile dönüyor.

Ortadoğu 07.05.2015, 08:56 07.05.2015, 10:14
Barzani: Bağımsızlık referandumunu yapacağız

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'deki temaslarını sürdüren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kürt çevrelerince bağımsızlık için destek arayışı oalrak duyurulan gezişsinden istediği sonucu alamadı. Buna akrşılık Amerikan yönetiminden İŞİD'de kaarşı mücadelede destek vaadinde bulunulkdu.

Bu durumu değerlendiren Barzzani bağımsızlıkla ilgili referandumu IŞİD'e karşı yürütülen mücadele nedeniyle ertelediklerini belirterek "Gelecek yıl ya da ne zaman olacağını söyleyemem ama kesinlikle bağımsız Kürdistan geliyor" dedi.

IKBY Başkanı Mesut Barzani, ABD'nin dış politikası üzerinde etkili olan düşünce kuruluşlarından biri olan Atlantik Konseyi'nde, "Gelecek yıl bağımsız bir Kürdistan olacak mı, olmayacaksa neden olmayacak" sorusuna verdiği cevapta, Kürt halkına kendi kaderini belirleme hakkının referandumla verilmesi gerektiğini belirterek, "Gelecek yıl yad a ne zaman olacağını söyleyemem ama bağımsız Kürdistan geliyor. Referandumumuz olacak ama şimdi IŞİD ile mücadeleyle uğraşıyoruz, o nedenle ertelendi ama yapılacak. Bu konuda geri adım atmayacağız" diye konuştu.

Barzani, "ABD Başkanı Barack Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve öteki Amerikalı yetkililerle yaptığı görüşmelerin bu süreci etkileyip etkilemeyeceği, görüşmelerden sonra bağımsızlığa daha yakın olunup olunmadığı" sorusunu da, "Bu işlemekte olan bir süreç, durmayacak, geri adım atmayacak. Görüşmeler konusunda ayrıntılara girmek istemiyorum. Ama elbette ki bu sürecin şiddet içermeden, barışçıl yolla ve diyalogla gerçekleşmesini istiyoruz" diye cevapladı.

Barzani, Kuzey Irak'ta kurulan Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, bağımsızlık için yapacağı referandumun IŞİD'e karşı verilen mücadeleden dolayı ertelendiğini, güvenlik koşulları ve IŞİD'e karşı mücadele elverdiğinde, bağımsızlık için referandumun yapılacağını ve Iraklı Kürtlerin kendi kaderlerini tayin etme hakları bulunduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?