banner39

Barzani: Bu kez kanımız bağımsızlık için dökülecek

Mesut Barzani, "Ne İran'a gidip bir şey derim, ne de Ankara'ya gidip onların gönlüne göre konuşurum. Bağımsızlık için ya bu kez hepimiz yok olacağız ya da kanımız pahasına başaracağız" dedi.

Ortadoğu 11.03.2016, 11:29 11.03.2016, 11:35
Barzani: Bu kez kanımız bağımsızlık için dökülecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani bugün Erbil’de Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) 19’uncu Kadro Eğitim Devresi’nde konuştu. Barzani konuşmasında "bağımsız Kürdistan" vurgusu yaptı.

Mesut Barzani, şunları söyledi: “Daha önce de belirtmiştim, bu kez kanımız dökülecekse, bağımsızlık için dökülecektir. Bu yüzden dökülen hiçbir kanın boşa gitmesine izin vermeyeceğiz. Bağımsızlık hakkımızdır, onun için çalıştık, vazgeçmeyeceğiz. Kimin ilan ettiği önemli değil, bir çocuk dahi ilan etse tebrik edeceğiz ki, ‘Oğlumun kanı niçin döküldü?’ diye soran bir şehit annesine cevap verebilelim.”

Rudaw'ın haberine göre, Barzani, “Ne İran’a gidip bir şey derim, ne de Ankara’ya gidip onların gönlüne göre konuşurum. Amerika’da da söyledim, biz sadece kendi davamızın sahibiyiz. Bağımsızlık için ya bu kez hepimiz yok olacağız ya da kanımız pahasına başaracağız” dedi.

IŞİD’le savaşın bitmediğini kaydeden Barzani, örgüt Musul’da olduğu sürece bunun Erbil ve Duhok için de tehdit oluşturduğuna vurgu yaptı.

Barzani konuyla ilgili şunları söyledi: “Bütün dünya IŞİD’i yendiğimize şahittir. İlk başta bazı bölgeleri kaybetmiş olmamız ölçüt değildir. Savaşta önemli olan zaferdir. Çünkü kaybettiğimiz bölgelerin hepsini Peşmerge güçleri koalisyonun desteğiyle geri aldı.”

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?