banner39

Barzani, Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüştü

IKBY Başkanı Barzani ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Nalbandyan bölgesel konuları veErmenistan'la IKBY arasındaki ilişkileri görüştü

Ortadoğu 09.02.2015, 14:12 09.02.2015, 14:12
Barzani, Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüştü.

Regnum ajansının Ermenistan Dışişleri Bakanlığı basın servisini kaynak göstererek yayınladı habere göre görüşmede Ermenistan ve Kürt özerk bölgesi arasında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konular ele alındı. Barzani Ermenistan'ın Erbil'de konsolosluk açma kararından memnuniyetini dile getirdi ve bunun işbirliğinin genişlemesine katkı sağlayacağını söyledi.

Barzani ve Nalbandyan Erbil ve Erivan arasında yakın gelecekte doğrudan uçak seferlerinin başlamasının da iki tarafın ticari ve ekonomik işbirliğine yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.

Toplantının gündeminde bölgesel kalkınma ve ‘radikal’liğe karşı uluslararası toplumun mücadele konularına da yer verildi. Kürt lider Barzani silahlı grupların Irak'ın kuzeyinde yaptıkları saldırıları ve Peşmerge’nin bunlara karşı devam eden mücadelesini Ermenistan Dışişleri Bakanı’na anlattı.

Ermeni Bakan Nalbandyan da Kuzey Irak’ta silahlı gruplara karşı uluslararası güçlerin ortak mücadelesini desteklediklerini söyledi ve Yezidiler gibi etnik ve dini azınlıkların haklarının korunmasının öneminden bahsetti.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü