banner39

Barzani Irak'ın bütünlüğü için yeni sistem istiyor

Irak'ın tek parça halinde devam etmesi için yeni bir sistem yeni bir yönetim biçimine ihtiyaç olduğunu belirten Barzani, bölgedeki sınırların "bu kez kanla, yeniden belirlendiğini" savundu

Ortadoğu 07.02.2015, 14:47 07.02.2015, 14:47
Barzani Irak'ın bütünlüğü için yeni sistem istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Sykes Picot anlaşmasının yapay olduğunu ve bölgede yeni sınırların kanla çizildiğini ifade etti.

Londra merkezli el Hayat gazetesine konuşan Barzani, Irak’ın tek parça olarak kalması isteniyorsa, yeni bir sistem gerektiğini söyledi. Eski Irak’ın başarısız olduğunu dile getiren Barzani, "Haydar Abadi Irak’ın kurtarılması için son fırsattır. Eğer kaderde Irak’ın tek parça olarak kalması varsa, yeni bir sisteme, yeni yönetim biçimine ihtiyaç var" dedi.

IŞİD ile savaşın Sünni bölgelerde yaşandığını ve tahribata sebep olduğunu ifade eden Mesut Barzani, "Sünniler, teröristleri uzaklaştırmak için çabuk davranmalı. Sünniler, onlar adına konuşan siyasi liderliği belirlemeli" diye konuştu.

IŞİD’in Kürt milletinin kazanımlarını hedef aldığını savunan Barzani, sonuç alıcı bir savaş için ağır silahlara ihtiyaç olacağını ifade ederek, "Sykes Picot  yapaydı. Bölgede yeni sınırlar kanla çiziliyor" ifadelerini kullandı.

ALMANYA'DAN GELEN SİLAHLAR

Mesut Barzani, “Almanya’da gelen Milan tanksavar füzeleri çok etkili oldu. O füzeler olmasaydı savaş daha uzun sürebilir ve daha fazla kurban verebilirdik” dedi.

Barzani, IŞİD’in içinde Sovyetler Birliği, Arap ülkeleri ve Iraklı emekli askeri subayların yer aldığına dikkat çekerek, silahlı mensup sayısının da 50 bin olduğunu kaydetti.
 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?