banner39

Barzani: İstenirse Kobani'ye ek güç de gönderebiliriz

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'nin rızası ve yardımıyla, ABD'nin desteği olmasaydı Peşmerge güçlerinin Kobani'ye gitmesi mümkün değildi" ifadelerini kullandı

Ortadoğu 30.10.2014, 11:44 30.10.2014, 14:57
Barzani: İstenirse Kobani'ye ek güç de gönderebiliriz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Peşmerge Güçleri’nin  Kobani’ye destek için Türkiye'ye geçişiyle ilgili olarak ihtiyaç halinde Kobani’ye daha fazla güç gönderebileceklerini söyledi.

IKBY'den yapılan yazılı bir açıklamada, Kobani’ye gidecek peşmerge grubuna başarılar dileyen Barzani’nin IKBY halkının  Rojava ve Kürdistan Bölgesi’nde cesurca kendini müdafaa ederek IŞİD’i hezimete uğratmasını gurur verici olarak tanımladığı belitildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“IŞİD saldırılarına uğrayan Kobani’deki  kardeşlerimize yardım etmek ulusal bir görev oldu ancak coğrafi şartlar ve kentin teröristler tarafında kuşatılmasından dolayı doğrudan yardımları ulaştırmak imkânsız haline geldi. Bundan dolayı milletimizin dostlarıyla Kobani’nin düşmanların eline geçmemesi için çabalar sarf ettik”

Türkiye’nin izni ve Amerika’nın yardımı olmadan Peşmerge Güçleri’nin Kobani’ye geçmesinin  imkânsız olduğunu ifade edilen açıklamada, “Müttefiklerimiz harekete geçerek hava operasyonlarının  yanı sıra ABD savaş uçaklarının Kürdistan Bölgesi’nin yardımlarını kente ulaştırması önemli bir adımıydı. Kobani savaşçıların bu yardımlarla IŞİD’i püskürtmesi de takdire şayandı” denildi.

Dış desteğin alınmasının ardından IKBY Parlamentosu'nun Peşmergenin gönderilmesi yönünde karar aldığını hatırlatan Barzani, açıklamasına şöyle devam etti:

"Ayrıca Demokratik Birlik Partisi (PYD) yöneticileriyle çok sayıda Peşmergenin Kobani'ye geçmesi için görüştük. Onlar, 'savaşacak Peşmerge'ye değil, kendilerine destek olacak bir güce ihtiyaçları olduğunu' bize bildirdi. PYD'nin talebi üzerine Kobani'ye destek için Peşmerge gücü gönderilmesine karar verildi."

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?