banner15

Barzani, Obama'nın özel temsilcisi ile görüştü

IKBY Başkanı Barzani, ABD Başkanı Obama’nın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi McGurk'ü Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda kabul etti

Barzani, Obama'nın özel temsilcisi ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, ABD Başkanı Barack Obama’nın DEAŞ ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ile Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda bir araya geldi.

Barzani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, tarafların kısa bir süre önce başlatılan "Musul'u kurtarma operasyonu, cephelerdeki son durum ve Erbil-Bağdat arasındaki ilişkileri ele aldıkları" ifade edildi.

Açıklamada McGurk'un IKBY'nin ABD için stratejik önemine değindiği, terör örgütü DEAŞ ile mücadele çerçevesinde Barzani'ye savaş cephesindeki komutanların aldığı inisiyatif ile Peşmerge güçlerinin göstermiş olduğu fedakarlıktan dolayı ülkesinin teşekkürlerini ilettiği kaydedildi.

McGurk, Obama'nın ABD ordusunun savaş cephesinde terörle mücadele eden Peşmerge güçlerine yardım ve desteklerinin devam edeceğini vurguladığı aktarıldı.

Görüşmenin bir diğer bölümünde bölgenin siyasi durumu ve son gelişmelerin masaya yatırıldığı ifade edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 15:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35