banner15

Barzani Peşmerge'nin Musul'a girmeyeceğini açıkladı

IKBY Başkanı, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir." dedi

Barzani Peşmerge'nin Musul'a girmeyeceğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir." dedi

Barzani, Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el Hekim'le birlikte Musul'da kameralar karşısına geçti.

ABD'nin Kürtleri kullandığı yönündeki iddialara yanıt veren Barzani, "Amerika Kürtleri kullanmıyor çünkü biz onlar için değil kendimiz için savaşıyoruz. Yardımlarını da memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Başika'yı IŞİD (DEAŞ)'den temizlediklerini söyleyen Barzani, anlaşma doğrultusunda Peşmerge güçlerinin Musul'a girmeyeceğini bir kez daha söyledi.

Barzani Musul operasyonu çerçevesinde Başika'nın DEAŞ'dan geri alınması için başlatılan harekatta, Türkiye'nin topçu atışıyla kendilerine destek verdiğini ise doğrulayarak, "Türkiye'nin ağır silahlarının Başika (harekatına) dahil olduğuna dair bilgim yok" diye konuştu.

Barzani, "Rakka operasyonuyla ilgili değiliz. Biz kendi cephelerimizdeki savaşla ilgileniyoruz" dedi.

Hekim ise "IŞİD'le mücadelemize Türkiye'nin destek vermesini istiyoruz ama Bağdat'ın onayıyla. Türk askerleri Bağdat'ın rızası dışında geldi. Bu yüzden çekilmlerini istedik" ifadelerini kullandı.

Hekim ayrıca, "IŞİD'e karşı mücadele bir Irak savaşıdır ve hiçbir ülkenin kimin katılıp kimin katılmayacağına karar verme hakkı yoktur" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 15:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48