banner39

Barzani, petrol gelirini paylaşacak

Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, petrol gelirlerinin bir kısımını yoksullara maaş şeklinde dağıtmaya hazırlanıyor

Ortadoğu 09.09.2013, 16:49 09.09.2013, 17:02
Barzani, petrol gelirini paylaşacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bölgesel Kürt Hükümeti Başbakanı Neçirvan Barzani'nin talimatıyla her aileye beş yüz ila bin dolar verilmesine yönelik çalışma başlatıldı. Barzani, merkezi Irak yönetiminden ise Halepçe ve Enfal katliamına maruz kalanların ailelerine tazminat bağlanması talebinde bulundu.

GELİR EŞİT DAĞITILACAK

Milliyet'in haberine göre, KDP'nin yayın organı Xebat gazetesine konuşan KDP Politbüro Üyesi Üyesi Fazıl Mirani, Barzani'nin petrol gelirinden her aileye 500-1000 dolar aylık verilmesine yönelik çalışma başlatılmasını istediğini bildirdi. Mirani, "Aylığın ne kadar olacağı konusunda henüz bir netlik yok, ancak Sayın Başbakan gelirin ayrım gözetilmeden paylaştırılması konusunda kararlı" dedi.

BARZANİ  BAĞDAT'TAN TAZMİNAT TALEP ETTİ

Basnews Ajansı'nın haberine göre ise Neçirvan Barzani, Bağdat hükümetinden Irak Suçları Yüksek Mahkemesi'nin verdiği karara bağlı kalmasını ve Enfal (1988-2000 arası Saddam Hüseyin yönetiminin Kuzey Irak'ta 200 bin kişiyi ortadan kaybetmesi Enfal diye adlandırılıyor) mağdurlarının yakınlarına tazminat vermesini talep etti. Barzani, "Bağdat'la anlaşmaya vardığımız maddelerden biri Enfal ve Halepçe'de kimyasal mağduru yakınlarına tazminat ödenmesi" dedi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?