banner39

Barzani Suriye'de PYD'ye alternatif oluşturuyor

Erbil'de toplanan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi de PYD gibi kendi silahlı gücünü kurma kararı aldı

Ortadoğu 02.05.2013, 15:06 02.05.2013, 16:39
Barzani Suriye'de PYD'ye alternatif oluşturuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK yanlısı Demokratik Birlik partisi (PYD)’nin Suriye’deki Kürt bölgeleri etkisi altına alması üzerine Kuzey Irak Bölgesel kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin himayesinde Erbil’de toplanan Suriye’deki diğer Kürt partileri silahlanma kararı aldı. Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi (ENKS) bünyesinde yer alan Azadi (Özgürlük) Partisi Genel Sekreteri Mustafa Cuma, ENKS'nin kendi silahlı gücünü oluşturma kararı aldığını söyledi. Cuma, PYD'nin bu karara karşı çıkması durumunda Kürt bölgesinde iç savaş yaşanacağını söyledi.

Kürtçe yayın yapan Rudaw'da yer alan habere ENKS partileri bugün Federal Kürdistan Bölgesi'nin başkenti Erbil'de bir araya geldi. Toplantıya  Partiya Pêşverû (İlerici parti) dışında koalisyondaki tüm partiler katıldı.

Toplantıyla ilgili bilgi veren Azadi Partisi Genel Sekreteri Mustafa Cuma, ENKS'nin kendi silahlı gücünü oluşturma kararı aldığını söyledi. Bu kararı PYD'ye de bildireceklerini ifade eden Cuma, "ENKS'nin silahlı gücü ile PYD'nin silahlı gücünü yürütecek bir ortak komite oluşturacağız" dedi. Cuma, PYD'nin bu kararı kabul etmemesi halinde Suriye'nin Kürt bölgesinde iç savaş çıkabileceğini savundu.

Gümrük ile idari ve kamu hizmetleri için de ortak bir komite oluşturacaklarını söyleyen Cuma, önümüzdeki günlerde PYD temsilcilerinin Erbil'e ziyaretinde bu kararlarını onlara bildireceklerini söyledi.

Suriye'deki Kürt partilerinden PYD'nin 700 kişiden oluşan silahlı bir birliği bulunuyor. Birliğe Halkçı Koruma Birliği (HPG) deniyor. ENKS'nin kuracağı silahlı güç ile ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?