Barzani yönetimi de infazları kınadı

Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi de, Paris'teki PKK'lı infazlarını kınayan bir açıklama yaptı

Barzani yönetimi de infazları kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Paris'te aralarında PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının öldürülmesini kınadı.

IKBY Sözcüsü Sefin Dizai, yaptığı yazılı açıklamada, Paris'te dün sabaha karşı meydana gelen cinayetleri kınayarak, Fransa'dan olayı soruşturmasını istedi.

Kürt meselesinin şiddetten uzak bir şekilde çözülmesi gerektiği vurgulanan ve Fransa hükümeti ile emniyet yetkililerinin olayı soruşturmaya çağrıldığı açıklamada, ''Şimdiye kadar olayı üstlenen olmadı, olayın failleri ile ilgili belirsizlik var. Bu sebeple IKBY soruşturmanın sonucunu bekliyor'' ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, olayın Ankara ve PKK arasındaki görüşmelere etkisi konusunda olay netleşmediği için bir şey söylenemeyeceği belirtilirken IKBY'nin, Türkiye'de Kürt meselesinin diyalog ve anlayışla barışçıl bir şekilde çözülmesinden yana olduğu vurgulandı.

Paris'in merkezi mahallerinden birinde bulunan "Kürdistan Enformasyon Bürosu"nda dün sabaha karşı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez isimli 3 kadın, kimliği belirsiz kişilerce başlarından vurularak öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2013, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35