Barzani'den, BDP'lilere net mesaj

Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, BDP heyetine silahlı mücadele döneminin bittiğini söyledi

Ortadoğu 27.05.2011, 17:40 28.05.2011, 07:59
Barzani'den, BDP'lilere net mesaj

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, kendisini ziyarete giden BDP heyetine silahlı mücadele döneminin bittiğini söyledi.

Barzani, "Kürt milletinin silahlı savaş dönemi bitmiştir. Kürtler, Türkiye'nin demokratikleşmesine katkı sunmalı ve huzur için oluşturulan imkânlara destek vermeli." dedi.

Aralarında DTK Eş Genel Başkanı Ahmet Türk, BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, KADEP'i temsilen Şerafettin Elçi, Hak-Par Genel Başkanı Bayram Bozyel, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ve bazı BDP'li belediye başkanlarının bulunduğu heyet Barzani ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin içeriği Barzani'ye yakın internet sitelerinde yer aldı. Barzani'nin, kendisiyle görüşen Kürt siyasetçilere özellikle şiddetten uzak durmaları gerektiğini söylediği belirtildi.

Barzani, şöyle konuştu: "Kürt halkı için bugün uluslararası alanda büyük bir şans var. Kürtler bu fırsattan faydalanmalı ve diyalog yolları aramalı. Hiçbir sorun bugün silahla çözülmüyor. Kürtler için silah dönemi geçti. Kürtler birbirini tutarak makul bir siyaset elde edebilir. Kürtlerin birbirini tutması iki faktörle olur. Birincisi ulusal bir şemsiyedir. İkincisi ise barışçıl bir siyaseti takip ederek isteklerini siyasi olarak dile getirmeleridir. Özellikle Türk ve Kürt milletleri arasında ilişkileri güçlendirmek gerekiyor. Bunun için Kürtler, Türkiye'nin demokratikleşme çalışmalarına destek vererek bu yöndeki isteklerini öne çıkarmalı."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?