banner15

Barzani'den Kobani'deki Kürtler'e destek kararı

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, "Kürdistan bölgesindeki siyasi partiler, YPG'nin desteklenmesi kararını aldı. Zira oradaki güçler, bütün Kürtler adına savaşıyor" dedi

Barzani'den Kobani'deki Kürtler'e destek kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Suriye'nin Ayn el Arap (Kobani) ilçesinde IŞİD'le çatışan güçlere askeri destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Irak hükümetinde Kürtlere verilen bakanlıkların paylaşımı konusunda IKBY'deki 5 siyasi parti arasında 3 saat süren bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantı sonrası Barzani ve diğer parti temsilcileri, gazetecilere açıklamada bulundu.

Barzani, bakanlıkların paylaşımında Irak parlamentosunda milletvekili bulunan siyasi partilerin anlaştığını belirterek, Kürt bakanların Bağdat'a gitmelerinin ardından merkezi hükümeti verdiği sözleri yerine getirme noktasında test edeceklerini ifade etti.

Konuyla ilgili soru üzerine, Kobani'ye daha önce askeri yardımda bulunduklarını hatırlatan Barzani, "Kobani'deki YPG güçlerine askeri yardımlarımız devam edecek. Kürdistan bölgesindeki siyasi partiler, YPG'nin desteklenmesi kararını aldı. Zira oradaki güçler, bütün Kürtler adına savaşıyor" dedi.

Barzani, Türkiye'den 4 bin civarında Kobanili sığınmacının Kürt bölgesine geçtiğini, sayının artmasını beklediklerini de dile getirdi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi Mele Bahtiyar da Kobani için Türkiye, İran ve diğer ülkelerle görüşmeye devam edeceklerini kaydederek, "Sayın Mesut Barzani, Kobani için bir plan hazırlığında. Şayet bu plan istenilen düzeye gelirse Kobani'ye yönelik büyük şeyler yapılacak ve Kobani özgürleştirilecek" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35