Barzani'nin İran korkusu

İran Genelkurmay Başkanı’nın tehdit içeren sözlerine direkt cevap veremeyen Barzani, Peşmerge Bakanlığı Sözcülüğü’ne açıklama yaptırdı: “bu, o zatın işi değil”

Barzani'nin İran korkusu

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nin Ankara’da söylediği, “Kürdistan referandumu mümkün değil” sözleri Kuzey Irak Peşmerge Bakanlığı tarafından cevaplandı.

Peşmerge Bakanlığı, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri’nin Kuzey Irak referandumuyla ilgili sözlerine, “Bu, o zatın işi değil” şeklinde yanıt verdi.

Peşmerge Bakanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklama şu şekilde:

“Tesnim Haber Ajansı’nda yer alan habere göre İran Genelkurmay Başkanı Bakıri, Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül 2017’ye yapılacağını kararlaştırdığı referandumun yapılmasının mümkün olmadığını söylemiştir.

Buradan bütün herkese, Kürdistan halkının haklarıyla ilgili konuşmanın o zatın işi olmadığını bildiriyoruz. Bunu, Kürdistan’ın içişlerine açık bir müdahale olarak sayıyoruz.

Referandumun yapılması, Kürdistan halkının doğal hakkıdır ve Kürdistan halkı dışında hiç kimsenin bu konuda konuşmaya hakkı yoktur.”

Kaynak: Avaztürk

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 16:29
banner53
YORUM EKLE

banner39