Barzani'nin yetkilerini kısıtlama önerisi

Irak Kürt Bölgesi'ndeki Barzani muhalifi iki siyasi hareket başkanlık seçim sisteminin değiştirilmesi için meclise yasa tasarısı verdi. Tasarı, başkanın halk tarafından değil meclis tarafından seçilmesini öngörüyor

Barzani'nin yetkilerini kısıtlama önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Goran Hareketi, Bölgesel Başkan Mesud Barzani'nin yetkilerini azaltmak istiyor.

KYB ve Goran, başkanlık seçimini ve başkanın yetkilerini yeniden düzenleyen bir tasarıyı hazırlayarak IKBY Parlamentosu'na sundu. Söz konusu tasarı, bölgesel başkanın halk tarafından değil Parlamento'da seçilmesini öngörüyor. Ayrıca bölgesel başkanın yetkilerini kısıtlayan tasarının kabul edilmesi halinde Barzani'nin seçilme şansı düşebilir ve bu sistem, KYB ve Goran'a ‘bölgesel başkanlığı' pazarlık konusu yapma imkanı verebilir.

Her iki parti, Başbakanlık makamının Kürdistan Demokrat Partisi'nde (KDP) olduğunu gerekçe göstererek, ‘bölgesel başkanlığın' kendilerinde olmasını talep edebilir.

KYB VE GORAN AĞIRLIK KAZANACAK

KYB ve Goran ayrıca Peşmerge, İstihbarat Teşkilatı ve Milli Güvenlik Kurulu'nun da Barzani'den alınıp hükümete bağlanması hedefliyor. Böylelikle ‘Bölgesel Başkan'a ait yetkilerin azaltılıp, hükümetin daha güçlü olması isteniyor. Bu değişimlerin gerçekleşmesi, Kürt bölgesinin yönetiminde Süleymaniye merkezli ve İran'a yakın kanat olarak bilinen KYB ve Goran'ın ağırlık kazanması anlamına geliyor.

Ancak Barzani'nin, KYB ve Goran Hareketi'nin planlarını bozmak için muhafazakar partiler olarak bilinen İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) ve İslami Toplum Partisi'ni (Komel) yanına çekmek istediği belirtiliyor. Barzani, ayrıca yetkilerini korumak ve bir dönem daha seçilmek için bölgesel başkanlık seçiminin halk oyuyla yapılmasında ısrarcı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 17:21
banner53
YORUM EKLE

banner39