banner39

Batı Şeria'da inşaat yasağı sona erdi

İsrail işgali altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimleri için inşaat yasağı bu gece sona erdi, İsrail, yasağı uzatmak istemiyor.

Ortadoğu 27.09.2010, 01:57 27.09.2010, 03:13
Batı Şeria'da inşaat yasağı sona erdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İşgal altındaki Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve hükümetinin 10 aylık süreyle uygulamaya koyduğu inşaat yasağı, gece yarısı (TSİ 01.00) itibarı yla sona erdi. İsrail ile Filistinliler arasında bir aydan daha kısa süreli bir geçmişi olan doğrudan barış müzakerelerinin inşaat yasağının sona ermesinden nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor. 
 

Yasağın uzayıp uzamayacağı, İsrail ve Filistinliler arasında ay başında ABD arabuluculuğunda başlayan doğrudan müzakereler için bir kırılma noktası olarak ortaya çıkıyor.

Sürenin dolmasına saatler kalırken, yasağın geleceği konusunda İsrail tarafından şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimciler ise şimdiden bazı küçük yerleşimlerde inşaatları yeniden başlatma hazırlıklarına girişti. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bakanlarından inşaat yasağı ile ilgili herhangi bir görüş sarf etmemelerini istedi.

Netanyahu'nun özel kalem müdürü DE, inşaat yasağına karşı çıkışlarıyla bilinen Knesset (İsrail parlamentosu) üyelerinden Likud'lu Dani Danon ile bir görüşme yaptı ve inşaat yasağının bitişiyle ilgili kutlama gösterilerinde dozu düşürmelerini, uluslararası toplumla bir sürtüşme yaratmamaya özen göstermelerini istedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dahil doğrudan görüşmelerin Filistinli tarafları, inşaat yasağının sürmemesi halinde görüşmelerden çekilecekleri yolunda defalarca kesin açıklamalar yapmışlardı.

Abbas, dün BM Genel Kurulu'nda İsrail'den "ya barışı ya da yerleşim faaliyetlerini" seçmesini istemişti. İsrail Başbakanı Netanyahu ise bunun Filistinliler için 10 aylık, geçici bir jest olduğunu belirtmiş, yasağın süresini uzatmayı düşünmediğini dile getirmişti.

BARAK: HALA YARI YARIYA UZLAŞMA ŞANSI VAR

Bu arada, ABD'de temaslarda bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak İsrail'e dönüşü öncesi yaptığı açıklamada, "inşaat yasağında uzlaşma şansının hala yarı yarıya olduğunu" belirtti.

Bir uzlaşmaya varılamaması halinde, bu gece son bulacak inşaat yasağının, aynı zamanda müzakerelerin de sonu olabileceği öngörüleri yapılıyor. Müzakereler, ABD'nin arabuluculuğunda 2 Eylülde başlamıştı.

Arabulucu Washington yönetimi, halen ABD'de bulunan İsrail ve Filistin temsilcileriyle temaslarını sürdürse de, her iki tarafın tutumlarında henüz bir değişiklik olmadı. Amerikan tarafının baskısının genelde, inşaat yasağının uzatılması talebiyle İsrail üzerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İsrail ve Filistin arasındaki doğrudan müzakereler sırasında İsrail tarafına 3 ay daha uzatma önerisinde bulunmuştu. Abbas'ın bu öneriyi kabul ettiği belirtilmiş, İsrail Başbakanlığıysa Netanyahu'nun konuyla ilgili tutumunda bir değişiklik olmadığını açıklamıştı.

ABD Ortadoğu Temsilcisi George Mitchell de dün New York'ta Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüşerek, herhangi bir olumsuz durumda Abbas'ın görüşme masasından çekilmesini önlemeye çalışmıştı.

ABBAS'TAN UYARI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in bu gece yarısı sona erecek, işgali altındaki Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim inşaatlarını durduran moratoryumu uzatmaması halinde, barış görüşmelerinin zaman kaybı olacağını söyledi.

Paris'e resmi ziyarette bulunan Abbas, Fransa'daki Yahudi toplumunun önde gelen temsilcileriyle yaptığı görüşmeden sonra, "Eğer İsrail yeni yerleşim inşaatlarını sürdürürse, barış süreci zaman kaybı anlamına gelir" dedi.

Abbas, yarın Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Başbakan François Fillon ile görüşecek.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü