Batılılar İhvan'ı dışlamanın peşinde

Suriye Müslüman Kardeşler lideri, Batılıların kendilerini dışlamak için elinden geleni yaptığını ancak muhalefetin içerisinden silemediğini söyledi.

Ortadoğu 31.12.2012, 15:15 31.12.2012, 15:48
Batılılar İhvan'ı dışlamanın peşinde

Suriye Müslüman Kardeşler (İhvan-ı Müslimin) teşkilatının lideri Riyad eş-Şukfa, Batı ülkelerinin kendilerini Suriye muhalefetinden dışlamak için elinden geleni yaptığını ancak bunu başaramadığını belirtti. Şukfa, Esad sonrasında Batı ile ilişki içinde olacaklarını, bu ilişkinin tamamen karşılıklı çıkar temelinde kurulacağını söyledi.

Riyad eş-Şukfa, Ankara'da konuşmacı olarak katıldığı Suriye konulu bir panel sonrasında soruları cevapladı. 

Şukfa, Müslüman Kardeşler olarak Suriye'deki diğer muhalif gruplardan bir farkları olmadığını belirterek, "Biz tüm Suriyeli muhaliflerin bir parçasıyız. Diğerlerine göre daha iyi örgütlü bir teşkilatız. Bu yüzden biravantajımız var. Hepimiz Esad'ın sisteminden, rejiminden çok etkilendik. Baskıya uğradık. Sürgüne gönderildik. Bu yüzden hepimiz Esad rejiminin devrilmesi için çalışıyoruz" dedi

"BATILILAR BİZİ DIŞLAMAYA ÇALIŞTI"

Şukfa, Kasım ayında Doha'da yapılan ve Suriye muhalefetinin yeniden yapılandığı toplantıda Müslüman Kardeşler'in geri plana itildiği yorumları hakkında şöyle konuştu:

"Biz Doha'da kardeşlerimizle bir araya gelip temsil düzeyi düşük muhalefet yapısını tamamen değiştirdik. İsmini bile değiştirdik. Koalisyon adını aldı. Bizi dışlamak için Batılılar her türlü girişimde bulundu ancak beceremediler çünkü biz köklü bir teşkilatız. Biz her yerde varız. Suriye Ulusal Koalisyonu'ndayız. Suriye Ulusal Konseyi'ndeyiz. Meydanlarda da biz varız. O yüzden bizi dışlayamıyorlar."

Şukfa, Esed sonrası döneme ilişkin planlar konusunda da, Batı ile ilişki içinde olacaklarını, bu ilişkilerin"tamamen karşılıklı çıkar temelinde kurulacağını" söyledi.

"HALK DÖNMEMİZİ İSTİYOR"

Müslüman Kardeşler örgütünün Suriye halkından büyük destek gördüğünü ifade eden Şukfa, "Aslında destekten ziyade halkın sevgisi var bize karşı. Halk, bizim tarafımızda duruyor. Biz 1980'lerden beri dışlandık. Sürgüne gönderildik. Özellikle son gelişmelerden sonra bizi çağırıyorlar. Hem halk bizi istiyor, hem siyasi gruplar, hem de silahlı muhalifler bizim ülkeye geri dönmemizi istiyor" dedi.

"REJİM YIKILACAK"

Esad rejiminin meşruiyetini yitirdiğini ve artık son dönemlerini yaşadığını dile getiren Şukfa, "Yakında bu rejim yıkılacak" diye konuştu.

Şukfa, Suriye'de geçiş hükümeti kurulmasına yönelik planlar içinse, "Geçiş hükümeti tüm muhalif grupların oluşturduğu bir yapı olacak. Herkes temsil edilecek, kimse dışlanmayacak. Suriye'nin ayağa kalkması için herkesin elini uzatması gerektiğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.

"NUSRA CEPHESİ HALKI KORUYOR"

Şukfa, ABD tarafından terörist örgütler listesine alınan Nusra Cephesi ile ilgili olarak da, "Nusra Cephesi, Esad'a karşı halkı koruyor, rejimle savaşıyor. ABD'nin onu terörist ilan etmesi bizi ilgilendirmiyor. Biz onu Esad'a karşı savaşan ve Suriye halkını koruyan bir silahlı grup olarak görüyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?