Batı'nın savaş kabinesi Erbil'de toplanıyor

Irak hükümetinin Musul'u kurtarma operasyonunda daha etkin askeri güç desteği talebine dün İngiltere bugün ise ABD'li üst düzey bir general ve Almanya Savunma Bakanının kritik ziyaretleriyle destek geldi

Batı'nın savaş kabinesi Erbil'de toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Musul'a 80 km. mesafedeki Erbil'de temaslarda bulunan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen amaçlarının zaman kazanmak olduğunu ve ‘IŞİD'i Musul'dan sürebilmesi için peşmergeye mümkün olan en iyi eğitimi vereceklerini' söyledi.

Bakan, Alman askerlerinin can güvenliğinin mutlak öncelik taşıdığını belirtti. Ursula von der Leyen Erbil'de üslendirilen 140 Alman askeriyle de bir araya geldi.

ABD'Lİ GENERAL'DEN ERBİL ZİYARETİ

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Komutanı General Joseph Votel ve yanındaki heyet, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşmek üzere Erbil'e geldi.

Heyette General Votel'in yanında Irak ABD büyükelçisi Douglas Silliman ve ABD Erbil Konsolosu Ken Gross hazır bulundu.

Barzani geçtiğimiz günlerde, yaklaşan Musul saldırısını tartışmak üzere Amerikan ve Iraklı yetkililerle çeşitli toplantılar yapmaya başlamıştı.

DÜN DE İNGİLTERE ZİYARET ETMİŞTİ

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani'nin İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon ve beraberindeki heyetle Erbil'deki başbakanlık konutunda bir araya gelerek Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonu ve Peşmerge güçlerinin durumunun ele almışlardı.

İngiltere'nin Peşmerge güçlerinin eğitilip donatılması ve askeri yardımlara devam edeceği, Peşmerge Bakanlığı ile İngiltere Savunma Bakanlığı arasında güçlü bir dayanışmanın olduğu kaydedildi.

İngiliz heyetin ayrıca, Musul operasyonu sırasında oluşacak insani göç dalgası konusunda gerekli yardımı temin etmeye çalışacakları yönünde söz verdiği aktarıldı.

İngiltere Savunma Bakanı Fallon, başkent Bağdat'ta gelerek Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganim ile bir araya gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 14:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35