Batı'ya 'teröre destek' suçlaması

ABD, İngiltere ve Fransa'yı 'teröre destek' vermekle suçlayan Esad yönetimi, kimyasal silahların bu ülkelerin yardımıyla "terörist" diye nitelediği muhalifler tarafından kullanıldığını iddia etti.

Batı'ya 'teröre destek' suçlaması

Suriye'den Batılı ülkelere 'teröre destek' suçlaması geldi. Esad yönetimi, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın kimyasal silah kullanmada 'teröristler'e yardım ettiğini iddia etti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, yaptığı açıklamada, Suriye'de kimyasal silah kullanan teröristlerin yakın zamanda bunu Avrupa'ya karşı kullanacağını da iddia etti.

Teröristlerin ABD, Fransa ve İngiltere'nin yardımıyla kimyasal silah kullandığını belirten Mikdad, "Bu durmalı" dedi.

Bakan Yardımcısı, ülkedeki Birleşmiş Milletler uzmanlarına terörist grupların sarin gazı kullandığı yönünde kanıtlar sunduklarını da kaydetti.

OPERASYON'A HAZIRLIK

Batı dünyası müdahaleye hazırlanırken, Suriye ordusunun da orduya ait bazı binaları boşaltmaya başladığı öne sürüldü. Boşaltılan binalar arasında Başkent Şam'daki Genelkurmay Başkanlığı Komuta Binası'nın da bulunduğu belirtiliyor. Orduya ait ağır silahların da güvenli bölgelere taşındığı gelen bilgiler arasında.

'KENDİMİZİ SAVUNACAĞIZ'

Suriye'nin Moskova Büyükelçisi Riad Haddad ise ülkesinin kimyasal silah kullanıldığı iddialarını reddetti ve olasu operasyona karşılık vereceklerini söyledi.

Ülkesine yapılacak olası bir askeri müdahalede, kendilerini tüm güçleriyle savunacaklarını söyleyen Haddad, "Biz sahip olduğumuz tüm gücümüzle kendimizi savunacağız. Bu savaşı Batı istiyor ve biz kendimizi savunmak zorundayız. Onlar savaşmak istiyor ve biz savaşacağız, pes etmeyeceğiz" diye konuştu.

BM DENETİMİ SÜRÜYOR

Öte yandan BM heyetinin ülkedeki incelemeleri 1 gün aranın ardından devam etti. Heyet, Şam'ın doğusunda, muhaliflerin kontrolündeki Meliha ve Zemelka kasabalarında denetimlerde bulundu.

Yaralılarla konuşup örnek toplayan BM heyetine, incelemeleri sırasında silahlı muhalifler eşlik etti. İncelemelerini henüz tamamlamayan heyetin ilk bulguları, saldırılarda bazı kimyasal maddelerin kullanıldığı yönünde. 

ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Ülkeden çatışma haberleri de gelmeye devam ediyor. Yönetime bağlı güçlerin, muhaliflerin elinde bulunduğu öne sürülen Şam'ın farklı bölgelerine, Kasyon Dağı'ndan yoğun topçu ateşi yaptığı iddia edildi.

Top atışına maruz kalan bölgelerdeki yerleşim birimlerinin isabet aldığını aktaran Suriye Genel Devrim Konseyi, güvenlik güçlerinin düzenlediği saldırılarda ölü ve yaralıların olduğunu kaydetti.

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2013, 07:36
banner53
YORUM EKLE

banner39